Врло интересантно запажање.
Интересује ме на основу чега су презимена попут Anđelović, Nikolić, Matić, Krstić и Đorđević искључиво косовска?
Ради се презименима чија је основа неко од календарских имена чији би носиоци могли да буду и Срби и Власи. Исти је случај и са презименима попут Недељковић и Стојановић чија је основа неспорно словенска, али која се као лична имена или патроними јављају на читавом подручију Румуније, од Арада до Црног мора (Nedelcea, Stoian).
Na osnovu procene zastupljenosti istih na datom prostoru! To je bilo moje zapažanje. Ka što recimo imate veliku zastupljenost prezimena Stanojević, Stojiljković, Stoilković, Stošić, Stojanović,Stojičević, Mitić... na prostoru današnje jugoistočne Srbije, a koja prezimena su karakteristična za taj prostor. Ne kažem da ih nema i u ostatku Srbije danas, ali ako ćemo se baviti analizom statističkih podataka, verujem da bi smo došli upravo do takvih rezultata. Prostor Kosova i Metohije je i u prošlosti bio preplavljen hrišćanskim bogomoljama koje su imale veliki uticaj na lokalno hriščansko stanovništvo, pa otud i odabir imena, iz kojih su kasnije „vić“-ovana prezimena, a koja su imali mahom hrišćanski karakter.
Naravno, jedan od ključnih pokazatelja porekla stanovništva su podaci koji se mogu naći u turskim popisima, evidencijama crkvenih knjiga i radova do kojih se došlo antropogeografskim istraživanjima na terenu.
Ne može se reči da su svi ti podaci produkt „organizovanog falsifikata crkve“ jer govorimo o vremenu kada nacije nisu postojale a etnička kompaktnost na određenoj teritoriji nije bila merilo kojim su se utvrđivale međe. Tokom 15-18 veka na ovim prostorima, Crkva nije imala jaku i dobro organizovanu aparaturu koja bi eventualno, „radi zaštite nacionalnih interesa i crkve“, mogla sprovesti tako što. Ne zaboravimo da su tada vladali Turci, koji su svakojako pokušavali da njen uticaj što više minimiziraju.
Konkretno, Miloševo se prvi put pominje u turskim popisima iz 1530.godine kao naselje sa 15 kuća, a 1866.godine je imalo 78 kuća. Do kraja 19.veka je nosilo naziv Koroglaš (Okruglica/Okruglaš) i smatra se da su ga osnovali upravo doseljenici sa Kosova, i to iz okoline Prizrena („..da su stali rode od Matića i Krstića kraj Koronglaške reke, kud sačiniše sebi selište..“ ( ako smo zainteresovani, pustiću signaturu ovog interesantnog štiva iz Univerzitetske biblioteke u Beogradu radi eventualne provere)). Napomenuo bih Vam i to da upravo pomenuti rodovi iz koga su se kasnije razvili i drugi, slave sabore Sv.Arhanđela (Mihaila i Gavrila), a kao što znamo, jedan od poznatijih manastira Kosova i Metohije je upravo manastir Cvetih Arhangela koji se nalazi kod Prizrena (inače spaljen u pogromu iz 2004.godine i sada se obnavlja)!!! Evo nekih izvoda:
U naselju su između dva svetska rata živele sledeće familije: Matići, Krstići (slava sv. Arhanđeo i sv. Trifun), Pajići (slava Petkovica), Stevanovići, Đorđevići (slava sv. Arhanđeo), Nedeljkovići i Jovičići (slava sv. Trifun), Ilići (slava sv. Arhanđeo), Stankovići (slava sv. Arhanđeo), Rajići, Rašići, Rajkovići (slava sv. Jovan), Petrovići (slava sv. Nikola i Petkovica), Đorđevići, "Mađari" (slava Đurđevdan), Sočani, Radulovići i Dimitrijevići (slava Petkovica), Avramovići (slava sv. Đorđe), Nedeljkovići (slava sv. Nikola), Keculješti (slava Petkovica), Stoplješti (slava Petkovica), Čerčelani (slava sv. Nikola), Barbulovići (slava Mitrovdan), Tanasešti (slava Petkovica), Bugari (slava sv. Nikola), Blagojevići (slava sv. Đorđe), Nikolići (slava sv. Đorđe) i Raičići (slava Petkovica)...
Seoska zavetina je Spasovdan.
(Istorijski arhiv Negotin)
Inače, ako prošetate do starog Koronglaškog groblja, imaćete prilike da vidite: Raša umro 1775.godine, Marko 1776.godine, Radak Živana (Živanović) preminuo leta 1786.godine, Jovan Stanoja (Stanojević) pogibe leta 1718.godine...
Shema etničkog sastava Miloševa i drugih vlaških sela (prof.Miloša Marjanovića), koju sam Vam predočio je od pre skoro 100 godina, a i pre i od tada je bilo poprilično kretanja po unutrašnjem etničkom areolu, što je razume se doprinelo njihovom daljem mešanju, pa samim tim i očuvanju romanštine u jezičkom smislu. Da li je metodologija rada M.Draškića i K. Jovanovića bila ispravna, u to ne bih sada ulazio, ali je ona tada jedina korišćena i dala nam je podatke koje nesumnjivo možemo koristiti.
Sve te struje koje sam Vam naveo su upravo preci današnjih Vlaha krajinskih sela i oni ne bi da se bilo koga odreknu. U nastavku ovoga odgovora, pustiću podatke i o drugim vlaškim selima Negotinske krajne, na osnovu kojih možemo videti, u kom naselju je koja je od migracionih struja zastupljenija.
selo migracione struje broj i procenat kuća
________ ___________________ ___________________
SLATINA , 147 100%
- nepoznato poreklo 64,0%
- vlaška 22,4%
- unutrašnja 8,8%
- povratna 3,4%
- moravsko-vardarska 0,7%
- šopska 0,7%
nisu zabeležene: kosovska, dinarska, timočko-braničevska i starinci.
selo migracione struje broj i procenat kuća
________ ___________________ ___________________
UROVICA, 491 100%
- vlaška 67,0%
- timočko-braničevska 11,8%
- kosovska 16,3%
- unutrašnja 4,2%
- povratna 0,5%
- šopska 0,2%
nisu zabeležene: kosovska, moravsko-vardarska,šopska,
nepoznato poreklo i starinci.
selo migracione struje broj i procenat kuća
________ ___________________ ___________________
MIHAJLOVAC 298 100%
- vlaška 94,3%
- povratna 3,7%
- moravsko-vardarska 1,7%
- šopska 0,3%
nisu zabeležene: nepoznato poreklo, kosovska, dinarska,
timočko braničevska, unutrašnja i starinci
selo migracione struje broj i procenat kuća
________ ___________________ ___________________
VRATNA, 109 100%
- timočko-braničevska 46,8%
- vlaška 22,0%
- unutrašnja 11,9%
- nepoznato poreklo 9,2%
- kosovska 3,7%
- šopska 3,7%
- povratna 2,7%
nisu zabeležene: dinarska, moravsko-vardarska,
i starinci.
selo migracione struje broj i procenat kuća
________ ___________________ ___________________
SAMARINOVAC 118 100%
- nepoznato poreklo 41,5%
- kosovska 18,6%
- vlaška 17,0%
- unutrašnja 7,4%
- šopska 7,6%
- povratna 0,9%
nisu zabeležene: moravsko-vardarska, timočko-braničevska,
dinarska i starinci.
selo migracione struje broj i procenat kuća
________ ___________________ ___________________
MOKRANJE, 346 100%
- vlaška 46,0%
- kosovska 18,0%
- timočko-braničevska 17,6%
- nepoznato poreklo 6,7%
- šopska 4,6%
- dinarska 3,8%
- moravsko-vardarska 2,9%
nisu zabeležene: povratna, unutrašnja i starinci.
selo migracione struje broj i procenat kuća
________ ___________________ ___________________
SRBOVO 140 100%
- vlaška 38,6%
- nepoznato poreklo 21,4%
- unutrašnja 13,6%
- timočko-braničevska 12,1%
- šopska 9,3%
- moravsko-vardarska 2,9%
- kosovska 2,1% nisu zabeležene: dinarska, povratna i starinci.
selo migracione struje broj i procenat kuća
________ ___________________ ___________________
VELJKOVO, 99 100%
- šopska 39,4%
- timočko-braničevska 28,3%
- vlaška 11,1%
- nepoznato poreklo 10,1%
- unutrašnja 9,1%
- kosovska 2,0%
nisu zabeležene: dinarska, moravsko-vardarska,povratna i starinci.