Zamolila bih one koji su više upućeni u pravila o upisu u poseban birački spisak da mi razjasne jednu nedoumicu:
Da li je trenutno, pre predstojećih izbora još uvek moguće da se podnese zahtev za upis u posebni birački spisak?Pročitajte i sami šta kažu članovi 46, 48 i 51 Zakona o Nacionalnim savetina nacionalnih manjina:
Član 46.
Prvi poseban birački spisak Ministarstvo privremeno zaključuje 120 dana nakon dana javnog objavljivanja da je obrazovanje posebnog biračkog spiska započelo i utvrđuje ukupan broj birača na posebnom biračkom spisku nacionalne manjine.
Ako su na osnovu utvrđenog broja birača na posebnom biračkom spisku nacionalne manjine ispunjeni uslovi za neposredan izbor nacionalnog saveta iz člana 29. ovog zakona, Ministarstvo raspisuje izbore u skladu sa članom 35. ovog zakona u roku od 15 dana od isteka roka iz stava 1. ovog člana.
Član 48.
Poseban birački spisak vodi se po službenoj dužnosti.
Poseban birački spisak je jedinstven, stalan i redovno se ažurira, a posebno se ažurira u roku od 15 dana od dana donošenja odluke o raspisivanju izbora.
Član 51.
Poseban birački spisak vodi u elektronskoj formi Ministarstvo.
Posebne biračke spiskove po jedinicima lokalne samouprave vode, kao povereni posao, opštinske, odnosno gradske uprave u elektronskoj formi.
Poseban birački spisak zaključuje se rešenjem Ministarstva najkasnije 15 dana pre dana održavanja izbora.
Povodom istog argumenta ovo je izjava ministra Čiplića (članak preuzet sa Timok Press
http://www.timocpress.info/sr/?p=2471 )
Odbor za međunacionalne odnose Skupštine Srbije održao je Jedanaestu sednicu 16. marta. Sednici je predsedavao predsednik Odbora Miletić Mihajlović, a sednici su prisustvovali ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić i državni sekretar Ministarstva za ljudska i manjinska prava Aniko Muškinja Hajnrih. Na sednici je razmatran Izveštaj o dosadašnjim aktivnostima na pripremi izbora za nacionalme savete nacionalnih manjina.
Ministar za ljudska i manjinska prava u Vladi Republike Srbije Svetozar Čiplić izjavio je da je od približno 650.000 građana Srbije koji pripadaju nekoj od nacionalnih manjina u poseban birački spisak upisan 399.321 građanin.
Čiplić je na sednici Odbora za međunacionalne odnose Skupštine Srbije precizirao da će 16 od ukupno 19 nacionalnih manjina birati nacionalne savete na neposrednim izborima koji će biti održani u junu.
On je istakao da u toku upisa nije bilo pojava koje bi narušile, usporile i otežale taj proces, i dodao da činjenica da se 16 nacionalnih zajednica upisalo u potrebnom broju govori o tome da u Srbiji nema procesa asimilacije.
Ministar je ukazao na to da će 6. juna, od 19 nacionalnih manjina pripadnici njih 16 birati nacionalne savete na neposrednim izborima, dok će makedonska, slovenačka i hrvatska nacionalna manjina to uraditi na elektorskim skupštinama.
Prema njegovim rečima, pravo na neposredne izbore ostvarili su pripadnici nacionalnih manjina Albanaca, Aškalija, Bošnjaka, Bunjevaca, Bugara, Vlaha, Grka, Egipćana, Mađara, Nemaca, Roma, Rumuna, Rusina, Slovaka, Ukrajinaca i Čeha.
Čiplić je naglasio da će bez obzira na način izbora svi nacionalni saveti imati istu ustavnu poziciju, zakonsku legitimaciju i nadležnosti.
On je naveo da je upis u poseban birački spisak privremeno zaustavljen 9. marta kako bi se napravio presek i utvrdilo koje će nacionalne zajednice ići na koje izbore.Ministar je najavio da će upis ponovo biti obustavljen dve nedelje uoči predstojećih izbora, kako bi se napravio presek onih koji su upisom ostvarili svoje biračko pravo.
Da li ove činjenice podrazumevaju da je trenutno još uvek moguće upisivanje u PBS? Ako da, da li neko iz bivšeg Saveta još uvek prikuplja upise i da li se neko uopšte i trudi da obavesti ljude da još uvek mogu da se upišu ako to nisu već uradili?
Hvala!