Za sve one (organizacije, društva, pojedince) koji su zainteresovani da predstave svoje liste za predstojeće izbore za NS, evo neophodnih informacija:
1.Članovi iz Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina koji se tiču osnivanja i prezentovanja izbornih lista:Kandidovanje - izborne liste
Pravo kandidovanjaČlan 71.
Izborne liste mogu, pod uslovima utvrđenim ovim zakonom, predlagati grupa birača upisanih u poseban birački spisak odgovarajuće nacionalne manjine, odnosno organizacije, udruženja građana, kao i političke organizacije nacionalne manjine (u daljem tekstu: predlagač).
Izbornu listu svojim potpisima mora podržati najmanje 1%, a ne manje od 50 birača upisanih u poseban birački spisak odgovarajuće nacionalne manjine.
Organizacijom, udruženjem ili političkom organizacijom nacionalne manjine smatra se organizacija, udruženje građana ili politička organizacija koja ima predznak jedne nacionalne manjine u svom nazivu, ili je statutom određena kao organizacija, udruženje ili politička organizacija koja okuplja, ili deluje u interesu pripadnika nacionalne manjine.
Potpisi za podršku treba da su overeni, u skladu sa ovim zakonom.
Predlog iz stava 1. ovog člana može podneti samo lice koje je ovlastio predlagač izborne liste.
Izborna lista – strukturaČlan 72.
Na izbornoj listi se nalazi najviše onoliko kandidata koliko se članova nacionalnog saveta bira, a najmanje pet.
Nosioca izborne liste i redosled kandidata određuje predlagač.
Na izbornoj listi najmanje 30% mesta rezervisano je za manje zastupljen pol, s tim da je svako treće mesto na izbornoj listi rezervisano za manje zastupljen pol.
Ako izborna lista ne ispunjava uslove iz st. 1. i 3. ovog člana, smatraće se da sadrži nedostatke za proglašenje izborne liste, a predlagač liste biće pozvan da otkloni nedostatke liste, u skladu sa ovim zakonom.
Ako predlagač liste ne otkloni nedostatke iz stava 4. ovog člana, CIK će, u skladu sa ovim zakonom, odbiti proglašenje izborne liste.
Povlačenje izborne listeČlan 73.
Predlagač izborne liste može povući listu najkasnije do dana utvrđivanja zbirne izborne liste.
Povlačenjem izborne liste prestaje članstvo predstavnika podnosioca liste u svim organima za sprovođenje izbora, kao i sva prava koja mu u tom svojstvu po odredbama ovog zakona pripadaju.
Naziv, utvrđivanje i proglašenje izborne listeČlan 74.
Izborna lista ima naziv koji određuje predlagač izborne liste.
Naziv izborne liste može uključiti ime i prezime lica, udruženja ili organizacije nacionalne manjine iz člana 71. ovog zakona koje predlagač odredi, kao i ime nosioca izborne liste.
Obrazac za podršku izbornoj listiČlan 75.
CIK propisuje oblik i sadržaj obrasca za prikupljanje potpisa i stavlja ga na raspolaganje učesnicima u izborima u roku od pet dana od dana raspisivanja izbora.
Birač može svojim potpisom podržati izbornu listu samo jednog predlagača. Svaki potpis iz stava 1. ovog člana mora biti overen u opštinskom sudu ili u opštinskoj upravi odnosno mesnoj kancelariji.
Postupanje sa izbornom listomČlan 76.
Izborna lista dostavlja se CIK-u najkasnije 15 dana pre dana određenog za glasanje.
Uz izbornu listu, CIK-u se dostavlja dokumentacija, i to:
1) potvrda o upisu u poseban birački spisak nacionalne manjine za svakog kandidata sa izborne liste, u kojoj je naznačeno ime i prezime, datum rođenja, zanimanje i lični broj kandidata;
2) pismena izjava kandidata da prihvata kandidaturu;
3) dokaz o prebivalištu kandidata;
4) pismena saglasnost nosioca liste;
5) ovlašćenje za prikupljanje potpisa koje Ministarstvo daje licu koje podnosi izbornu listu;
1)na posebnom obrascu overeni potpisi birača koji su podržali određenu izbornu listu.
Proglašenje izborne listeČlan 77.
CIK proglašava izbornu listu predlagača odmah po prijemu izborne liste i prateće dokumentacije, a najkasnije u roku od 24 časa od prijema izborne liste.
Rešenje o proglašenju izborne liste iz stava 1. ovog člana CIK dostavlja bez odlaganja predlagaču.
Nedostaci izborne liste
Član 78.
Kada CIK utvrdi da izborna lista nije podneta blagovremeno, doneće rešenje o odbacivanju izborne liste.
Kada CIK utvrdi da izborna lista sadrži nedostatke koji onemogućuju proglašenje izborne liste, doneće, u roku od 24 časa od prijema izborne liste, zaključak kojim se predlagaču izborne liste nalaže da, najkasnije u roku od 48 časova od časa dostavljanja zaključka, otkloni te nedostatke. U zaključku se predlagaču izborne liste ukazuje na način otklanjanja nedostataka.
Kada CIK utvrdi da izborna lista sadrži nedostatke, odnosno ako utvrdi da nedostaci nisu otklonjeni, ili nisu otklonjeni u propisanom roku, doneće u narednih 48 časova rešenje o odbijanju proglašenja izborne liste.
Zbirna izborna listaČlan 79.
Zbirnu izbornu listu utvrđuje CIK, za svaku nacionalnu manjinu posebno.
Zbirna izborna lista uključuje sve izborne liste za svaku nacionalnu manjinu, sa ličnim imenima svih kandidata i podacima o godini rođenja, zanimanju i prebivalištu.
Redosled izbornih lista na zbirnoj izbornoj listi utvrđuje se prema redosledu proglašenja izborne liste.
Zbirnu izbornu listu za svaku nacionalnu manjinu CIK objavljuje u „Službenom glasniku Republike Srbije“, najkasnije deset dana pre dana glasanja. Za dan proglašenja zbirne izborne liste uzima se dan njenog objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije“.
Predlagač izborne liste ima pravo da, u roku od 48 časova od dana objavljivanja zbirne izborne liste izvrši, preko lica koje ovlasti, uvid u dokumentaciju koja je podneta uz proglašene izborne liste.
Član 80.
Po zaključenju posebnog biračkog spiska, CIK objavljuje ukupan broj birača u celini, po jedinicama lokalne samouprave i biračkim mestima, u roku od 48 časova.
CIK sastavlja overeni izvod iz posebnog biračkog spiska za svako biračko mesto.
Izvod iz posebnog biračkog spiska, osim podataka iz člana 50. ovog zakona, sadrži naziv organa koji ga je sačinio, datum sačinjavanja i oznaku biračkog mesta za koje je izvod sačinjen.
Član 81.
Republički organi, organi autonomne pokrajine, organi jedinice lokalne samouprave, javne ustanove i drugi organi dužni su da, na zahtev birača, odmah izdaju javne isprave bitne za ostvarivanje biračkog prava, a najkasnije narednog dana od dana podnošenja zahteva.
Član 82.
Ministarstvo i organi jedinica lokalne samouprave dužni su da ovlašćenim predstavnicima podnosilaca potvrđenih izbornih lista omoguće uvid u poseban birački spisak, kao i uvid u službenu dokumentaciju na osnovu koje organ nadležan za vođenje posebnog biračkog spiska vrši upis, brisanje, izmene, dopune ili ispravke biračkog spiska.
Uvid se vrši u službenim prostorijama organa kod kojih se službena dokumentacija nalazi.
Član 83.
Po predstavci podnosioca potvrđene izborne liste, Ministarstvo je dužno da izvrši kontrolu u roku od 24 časa od dana prijema predstavke.
Ministarstvo je dužno da dostavi podnosiocu predstavke primerak zapisnika o izvršenoj kontroli i primerak akta kojim se nadležnom organu nalaže preduzimanje određenih mera i radnji, u roku od 48 časova od dana izvršene inspekcijske kontrole.
2. Obaveštenje o podnošenju izbornih lista za neposredne izbore za nacionalne savete nacionalnih manjina (publikovano 19. 03. 2010. na sajtu Ministarstva za ljudska i manjinska prava http://www.ljudskaprava.gov.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=254&Itemid=1 )
Obaveštavaju se svi predlagači izbornih lista da su 11. marta 2010. godine počeli da teku rokovi za vršenje izbornih radnji za neposredne izbore nacionalnih saveta nacionalnih manjina.
Izborne liste kandidata za članove nacionalnih saveta podnose se Centralnoj izbornoj komisiji direktno u kancelariji 557 u Palati Srbija, istočni ulaz, Bulevar Mihajla Pupina 2, Beograd. Izborne liste se ne mogu podnositi poštom.
Termini za predaju izbornih lista se zakazuju unapred. Zakazivanje se vrši telefonom na broj 011/311-25-37.
Uz izbornu listu predaje se sledeća dokumentacija:
1. izborna lista kandidata za članove nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -1/10)
2. ovlašćenje da se podnese izborna lista kandidata za članove nacionalnog saveta koje predlagač liste daje licu koje podnosi listu
(obrazac NS(oznaka manjine) -2/10)
3. saglasnost nosioca izborne liste da pristaje da bude nosilac izborne liste kandidata za članove nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -3/10)
4. potvrda o izbornom pravu kandidata za člana nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -4/10)
5. izjava kojom se prihvata kandidatura za člana nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -5/10)
6. potvrda o prebivalištu kandidata za člana nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -6/10)
7. spisak birača koji svojim potpisima podržavaju izbornu listu kandidata za članove nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -7/10)
8. izjava birača da podržava izbornu listu kandidata za članove nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -8/10)
9. Sporazum o obrazovanju koalicije ili o obrazovanju grupe građana, kada izbornu listu podnosi koalicija ili grupa građana.
10. ovlašćenje za prikupljanje potpisa podrške izbornoj listi koje je, licu koje podnosi listu, izdalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava. Ovo ovlašćenje se izdaje na zahtev lica koje ovlašćenje traži. Uz zahtev se obavezno podnosi ovlašćenje za prikupljanje potpisa koje je predlagač liste izdao podnosiocu zahteva.
Ovlašćenje Ministarstva pribaviti pre početka prikupljanja potpisa.
Obrazac zahteva za pribavljanje Ovlašćenja Ministarstva za prikupljanje potpisa podrške izbornoj listi možete skunuti sa sajta
www.ljudskaprava.gov.rs Zahtev se podnosi neposredno radnim danima u toku radnog vremena ili putem pošte. Zahtev se podnosi u kancelariji 579 Ministarstva za ljudska i manjinska prava, u Palati Srbija, istočni ulaz, Bulevar Mihajla Pupina 2, Beograd.
Sve dodatne informacije u vezi sa zahtevom za ovlašćenje Ministarstva i ovlašćnjem možete dobiti putem telefona 011/311-26-88 ili putem mejla
[email protected] IZBORNA LISTA I SPISAK BIRAČA KOJI SVOJIM POTPISIMA PODRŽAVAJU IZBORNU LISTU DOSTAVLJAJU SE I U PISANOM I U ELEKTRONSKOM OBLIKU. Podaci u elektronskom obliku dostavljaju se na laserskom disku (CD) kao MS Excell file. Sve kolone se formiratiraju kao tekst. Svi propisani obrasci se unose korišćenjem SR znakova uz primenu Ariel ili Times New Roman fonta u veličini 12 pt.
Predlagači izbornih lista treba da obrate pažnju na oznaku obrazaca koje koriste, jer su za svaku nacionalnu manjinu predviđene različite oznake.
Molimo sve predlagače izbornih lista da pre nego što počnu da prikupljaju potpise pročitaju Uputstvo za sprovođenje izbora i Rokovnik izbornih radnji.
Za sve dodatne informacije pozovite Ministarstvo za ljudska i manjinska prava na broj 011/311-25-37 ili se obratite mejlom na
[email protected]Što se tiče gore navedenih obrazaca, oni za Vlašku nacionalnu manjinu još nisu publikovani. Najverovatnije će se raditi o jednojezičnim obrazcima na srpskom.
Na istom sajtu Ministarstva,
http://www.ljudskaprava.gov.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=254&Itemid=1, zainteresovani mogu naći još mnogo korisnih informacija po pitanju predstojećih izbora.