IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - IZBORNE LISTE - INFORMACIJE

Započeo nena, 23.03.2010. 01:33

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

nena

Za sve one (organizacije, društva, pojedince) koji su zainteresovani da predstave svoje liste za predstojeće izbore za NS, evo neophodnih informacija:


1.Članovi iz Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina koji se tiču osnivanja i prezentovanja izbornih lista:


Kandidovanje - izborne liste

Pravo kandidovanja


Član 71.

Izborne liste mogu, pod uslovima utvrđenim ovim zakonom, predlagati grupa birača upisanih u poseban birački spisak odgovarajuće nacionalne manjine, odnosno organizacije, udruženja građana, kao i političke organizacije nacionalne manjine (u daljem tekstu: predlagač).
Izbornu listu svojim potpisima mora podržati najmanje 1%, a ne manje od 50 birača upisanih u poseban birački spisak odgovarajuće nacionalne manjine.
Organizacijom, udruženjem ili političkom organizacijom nacionalne manjine smatra se organizacija, udruženje građana ili politička organizacija koja ima predznak jedne nacionalne manjine u svom nazivu, ili je statutom određena kao organizacija, udruženje ili politička organizacija koja okuplja, ili deluje u interesu pripadnika nacionalne manjine.
Potpisi za podršku treba da su overeni, u skladu sa ovim zakonom.
Predlog iz stava 1. ovog člana može podneti samo lice koje je ovlastio predlagač izborne liste.

Izborna lista – struktura

Član 72.

Na izbornoj listi se nalazi najviše onoliko kandidata koliko se članova nacionalnog saveta bira, a najmanje pet.
Nosioca izborne liste i redosled kandidata određuje predlagač.
Na izbornoj listi najmanje 30% mesta rezervisano je za manje zastupljen pol, s tim da je svako treće mesto na izbornoj listi rezervisano za manje zastupljen pol.
Ako izborna lista ne ispunjava uslove iz st. 1. i 3. ovog člana, smatraće se da sadrži nedostatke za proglašenje izborne liste, a predlagač liste biće pozvan da otkloni nedostatke liste, u skladu sa ovim zakonom.
Ako predlagač liste ne otkloni nedostatke iz stava 4. ovog člana, CIK će, u skladu sa ovim zakonom, odbiti proglašenje izborne liste.

Povlačenje izborne liste

Član 73.

Predlagač izborne liste može povući listu najkasnije do dana utvrđivanja zbirne izborne liste.
Povlačenjem izborne liste prestaje članstvo predstavnika podnosioca liste u svim organima za sprovođenje izbora, kao i sva prava koja mu u tom svojstvu po odredbama ovog zakona pripadaju.

Naziv, utvrđivanje i proglašenje izborne liste

Član 74.

Izborna lista ima naziv koji određuje predlagač izborne liste.
Naziv izborne liste može uključiti ime i prezime lica, udruženja ili organizacije nacionalne manjine iz člana 71. ovog zakona koje predlagač odredi, kao i ime nosioca izborne liste.

Obrazac za podršku izbornoj listi

Član 75.

CIK propisuje oblik i sadržaj obrasca za prikupljanje potpisa i stavlja ga na raspolaganje učesnicima u izborima u roku od pet dana od dana raspisivanja izbora.
Birač može svojim potpisom podržati izbornu listu samo jednog predlagača. Svaki potpis iz stava 1. ovog člana mora biti overen u opštinskom sudu ili u opštinskoj upravi odnosno mesnoj kancelariji.

Postupanje sa izbornom listom

Član 76.

Izborna lista dostavlja se CIK-u najkasnije 15 dana pre dana određenog za glasanje.
Uz izbornu listu, CIK-u se dostavlja dokumentacija, i to:
1)   potvrda o upisu u poseban birački spisak nacionalne manjine za svakog kandidata sa izborne liste, u kojoj je naznačeno ime i prezime, datum rođenja, zanimanje i lični broj kandidata;
2)   pismena izjava kandidata da prihvata kandidaturu;
3)   dokaz o prebivalištu kandidata;
4)   pismena saglasnost nosioca liste;
5)   ovlašćenje za prikupljanje potpisa koje Ministarstvo daje licu koje podnosi izbornu listu;
1)na posebnom obrascu overeni potpisi birača koji su podržali određenu izbornu listu.

Proglašenje izborne liste

Član 77.

CIK proglašava izbornu listu predlagača odmah po prijemu izborne liste i prateće dokumentacije, a najkasnije u roku od 24 časa od prijema izborne liste.
Rešenje o proglašenju izborne liste iz stava 1. ovog člana CIK dostavlja bez odlaganja predlagaču.
Nedostaci izborne liste

Član 78.

Kada CIK utvrdi da izborna lista nije podneta blagovremeno, doneće rešenje o odbacivanju izborne liste.
Kada CIK utvrdi da izborna lista sadrži nedostatke koji onemogućuju proglašenje izborne liste, doneće, u roku od 24 časa od prijema izborne liste, zaključak kojim se predlagaču izborne liste nalaže da, najkasnije u roku od 48 časova od časa dostavljanja zaključka, otkloni te nedostatke. U zaključku se predlagaču izborne liste ukazuje na način otklanjanja nedostataka.
Kada CIK utvrdi da izborna lista sadrži nedostatke, odnosno ako utvrdi da nedostaci nisu otklonjeni, ili nisu otklonjeni u propisanom roku, doneće u narednih 48 časova rešenje o odbijanju proglašenja izborne liste.

Zbirna izborna lista

Član 79.

Zbirnu izbornu listu utvrđuje CIK, za svaku nacionalnu manjinu posebno.
Zbirna izborna lista uključuje sve izborne liste za svaku nacionalnu manjinu, sa ličnim imenima svih kandidata i podacima o godini rođenja, zanimanju i prebivalištu.
Redosled izbornih lista na zbirnoj izbornoj listi utvrđuje se prema redosledu proglašenja izborne liste.
Zbirnu izbornu listu za svaku nacionalnu manjinu CIK objavljuje u ,,Službenom glasniku Republike Srbije", najkasnije deset dana pre dana glasanja. Za dan proglašenja zbirne izborne liste uzima se dan njenog objavljivanja u ,,Službenom glasniku Republike Srbije".
Predlagač izborne liste ima pravo da, u roku od 48 časova od dana objavljivanja zbirne izborne liste izvrši, preko lica koje ovlasti, uvid u dokumentaciju koja je podneta uz proglašene izborne liste.

Član 80.

Po zaključenju posebnog biračkog spiska, CIK objavljuje ukupan broj birača u celini, po jedinicama lokalne samouprave i biračkim mestima, u roku od 48 časova.
CIK sastavlja overeni izvod iz posebnog biračkog spiska za svako biračko mesto.
Izvod iz posebnog biračkog spiska, osim podataka iz člana 50. ovog zakona, sadrži naziv organa koji ga je sačinio, datum sačinjavanja i oznaku biračkog mesta za koje je izvod sačinjen.

Član 81.

Republički organi, organi autonomne pokrajine, organi jedinice lokalne samouprave, javne ustanove i drugi organi dužni su da, na zahtev birača, odmah izdaju javne isprave bitne za ostvarivanje biračkog prava, a najkasnije narednog dana od dana podnošenja zahteva.

Član 82.

Ministarstvo i organi jedinica lokalne samouprave dužni su da ovlašćenim predstavnicima podnosilaca potvrđenih izbornih lista omoguće uvid u poseban birački spisak, kao i uvid u službenu dokumentaciju na osnovu koje organ nadležan za vođenje posebnog biračkog spiska vrši upis, brisanje, izmene, dopune ili ispravke biračkog spiska.
Uvid se vrši u službenim prostorijama organa kod kojih se službena dokumentacija nalazi.

Član 83.

Po predstavci podnosioca potvrđene izborne liste, Ministarstvo je dužno da izvrši kontrolu u roku od 24 časa od dana prijema predstavke.
Ministarstvo je dužno da dostavi podnosiocu predstavke primerak zapisnika o izvršenoj kontroli i primerak akta kojim se nadležnom organu nalaže preduzimanje određenih mera i radnji, u roku od 48 časova od dana izvršene inspekcijske kontrole.

2.  Obaveštenje o podnošenju izbornih lista za neposredne izbore za nacionalne savete nacionalnih manjina (publikovano 19. 03. 2010. na sajtu Ministarstva za ljudska i manjinska prava http://www.ljudskaprava.gov.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=254&Itemid=1 )




Obaveštavaju se svi predlagači izbornih lista da su 11. marta 2010. godine počeli da teku rokovi za vršenje izbornih radnji za neposredne izbore nacionalnih saveta nacionalnih manjina.
Izborne liste kandidata za članove nacionalnih saveta podnose se Centralnoj izbornoj komisiji direktno u kancelariji 557 u Palati Srbija, istočni ulaz, Bulevar Mihajla Pupina 2, Beograd. Izborne liste se ne mogu podnositi poštom.
Termini za predaju izbornih lista se zakazuju unapred. Zakazivanje se vrši telefonom na broj 011/311-25-37.

Uz izbornu listu predaje se sledeća dokumentacija:

1. izborna lista kandidata za članove nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -1/10)

2. ovlašćenje da se podnese izborna lista kandidata za članove nacionalnog saveta koje predlagač liste daje licu koje podnosi listu
(obrazac NS(oznaka manjine) -2/10)

3. saglasnost nosioca izborne liste da pristaje da bude nosilac izborne liste kandidata za članove nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -3/10)

4. potvrda o izbornom pravu kandidata za člana nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine)  -4/10)

5. izjava kojom se prihvata kandidatura za člana nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine)  -5/10)

6. potvrda o prebivalištu kandidata za člana nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -6/10)

7. spisak birača koji svojim potpisima podržavaju izbornu listu kandidata za članove nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -7/10)

8. izjava birača da podržava izbornu listu kandidata za članove nacionalnog saveta
(obrazac NS(oznaka manjine) -8/10)

9. Sporazum o obrazovanju koalicije ili o obrazovanju grupe građana, kada izbornu listu podnosi koalicija ili grupa građana.

10. ovlašćenje za prikupljanje potpisa podrške izbornoj listi koje je, licu koje podnosi listu, izdalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava. Ovo ovlašćenje se izdaje na zahtev lica koje ovlašćenje traži. Uz zahtev se obavezno podnosi ovlašćenje za prikupljanje potpisa koje je predlagač liste izdao podnosiocu zahteva.
Ovlašćenje Ministarstva pribaviti pre početka prikupljanja potpisa.

Obrazac zahteva za pribavljanje Ovlašćenja Ministarstva za prikupljanje potpisa podrške izbornoj listi možete skunuti sa sajta www.ljudskaprava.gov.rs
Zahtev se podnosi neposredno radnim danima u toku radnog vremena ili putem pošte. Zahtev se podnosi  u kancelariji 579 Ministarstva za ljudska i manjinska prava, u Palati Srbija, istočni ulaz, Bulevar Mihajla Pupina 2, Beograd.

Sve dodatne informacije u vezi sa zahtevom za ovlašćenje Ministarstva i ovlašćnjem možete dobiti putem telefona 011/311-26-88 ili putem mejla [email protected]  

IZBORNA LISTA I SPISAK BIRAČA KOJI SVOJIM POTPISIMA PODRŽAVAJU IZBORNU LISTU  DOSTAVLJAJU SE I U PISANOM I U ELEKTRONSKOM OBLIKU. Podaci u elektronskom obliku dostavljaju se na laserskom disku (CD) kao MS Excell file. Sve kolone se formiratiraju kao tekst. Svi propisani obrasci se unose korišćenjem SR znakova uz primenu Ariel ili Times New Roman fonta u veličini 12 pt.

Predlagači izbornih lista treba da obrate pažnju na oznaku obrazaca koje koriste, jer su za svaku nacionalnu manjinu predviđene različite oznake.
Molimo sve predlagače izbornih lista da pre nego što počnu da prikupljaju potpise pročitaju Uputstvo za sprovođenje izbora i Rokovnik izbornih radnji.
Za sve dodatne informacije pozovite Ministarstvo za ljudska i manjinska prava na broj 011/311-25-37 ili se obratite mejlom na [email protected]


Što se tiče gore navedenih obrazaca, oni za Vlašku nacionalnu manjinu još nisu publikovani. Najverovatnije će se raditi o jednojezičnim obrazcima na srpskom.
Na istom sajtu Ministarstva, http://www.ljudskaprava.gov.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=254&Itemid=1, zainteresovani mogu naći još mnogo korisnih informacija po pitanju predstojećih izbora.
 

nena



Što se tiče neophodnih obrazaca za prijavu izborne liste (pod oznakama 1/10 do 8/10), sada su dostupni i za Vlašku nacionalnu manjinu. Zainteresovani ih mogu preuzeti sa sajta Ministarstva za ljudska i manjinska prava: http://www.ljudskaprava.gov.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=256&Itemid=1

Takođe je bitno imati u vidu da rok za predaju izbornih lista ističe 21. maja u 24.00 h.


Paun

Изборни материјал може се преузети и са овога Флорума.
Ăći đ-aiśa:
http://forum.paundurlic.com/index.php?topic=618.0

Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

nena


http://izbori.ljudskaprava.gov.rs/ci/neposredniizbori.htm
  :

CitatНепосредни избори

Национални савети 16 националних мањина бирају се на непосредним изборима 6. јуна 2010. године. Националне мањине које бирају своје савете на непосредним изборима су: албанска, ашкалијскa, бошњачка, бугарска, буњевачка, влашка, грчка, египћанска, мађарска, немачка, ромска, румунска, русински, словачка, украјинска и чешка.

На непосредним изборима могу гласати само бирачи уписани у посебан бирачки списак (ПБС) националних мањина. Упис у ПБС траје до 21. маја 2010. године.

Мандати у националним саветима делиће се међу изборним листама које освоје највећи број гласова, применом Д'Онтовог система.


Nije loše da skrenem pažnju na način dodele mandata u nacionalnim savetima, koja će se, kao što se može pročitati na sajtu Ministarstva za ljudska i manjinska prava, vršiti prema D'Hondt-ovom sistemu. Ova formula podrazumeva proporcionalni meted raspodele mandata, što u našem slučaju znači da postoji velika mogućnost da u Savet uđu predstavnici više lista koje se kandiduju (dakle ne samo 2).
Ono što se pitam je da li osim Balaševićeve liste imamo još neku listu koja podržava uvođenje rumunskog? Jer ako ne, onda je vrlo lako da iako ova lista pojedinačno dobije najviše mandata, neće imati apsolutnu većinu. Jer, ako se ne varam, odluke se donose glasanjem celog Saveta.
U smislu, ako sve ostale liste, bez obzira na njihove ideološke razlike zastupaju stav o standardizaciji vlaškog, sigurno će se u ovom slučaju kreirati 2 tabora: Balašević & Co s jedne a svi ostali sa druge strane.


Ako neko hoće da sazna kako D'Hondt-ov sistem funkcioniše može da pročita ovde
Citathttp://en.wikipedia.org/wiki/D%27Hondt_method
.

A ako neko zna više o ovome, neka nas prosveti! Možda sam upravo lupila nešto.... :-\

nena



Očekuje se proglašenje još jedne (poslednje liste) za NSVNM. Imaju zakazan termin za  predaju liste dana 19.05.2010. , a radi se o listi Vlasi u Srbiji, Svoji na svome... još malo pa ćemo imati potpun uvid...

http://izbori.ljudskaprava.gov.rs/ci/neposredniizbori/terminizapredajulista.html

Vlad

Citat: nena poslato 14.05.2010. 10:06
Ono što se pitam je da li osim Balaševićeve liste imamo još neku listu koja podržava uvođenje rumunskog? Jer ako ne, onda je vrlo lako da iako ova lista pojedinačno dobije najviše mandata, neće imati apsolutnu većinu. Jer, ako se ne varam, odluke se donose glasanjem celog Saveta.
U smislu, ako sve ostale liste, bez obzira na njihove ideološke razlike zastupaju stav o standardizaciji vlaškog, sigurno će se u ovom slučaju kreirati 2 tabora: Balašević & Co s jedne a svi ostali sa druge strane.

Ja mislim da je dobro da se uvažena gospođa Nena dotakla ove teme jer nam upravo ovo što Nena navodi daje odgovor na mnoga pitanja.

Evo o čemu se radi.
Činjenica je dasmo do ovih izbora došli i bukvalno kroz iglene ušli. Svako ko prati situaciju zna da su poptpisi (16 000) predati "baš u minut do dvanaest". Svi znamo ko je odradio skupljanje potpisa tj. upisivanje ljudi u birački spisak.
Svi znamo da su 80% potpisa sakupili "Balaševićevi" aktivisti. Pitanje je šta su u to vreme radili "ostali"? Nije valjda da su za izbore doznali tek nakon što je Balašević & co predao dovoljan broj potpisa.
Stvar je vrlo jednostavna. Kada se videlo da je vrag odneo šalu i da će Balašević razbiti u param-parčad "opoziciju" unutar Nacionalnog saveta, na scenu su stupili "krupniji" igrači.
Najpre su se uključili drugovi socijalisti, da bi se kasnije u izbornu trku, za svaki slučaj, rekao bih,  uključili i ostali znani i neznani Vlasi sa svojim listama.

Pogleda li se još pažljivije, primećuje se da, pojedine liste svoje kandidate regrutuju većinom iz Bora i Boljevca. Sa jedne strane je to logično, pošto je na prethodnom popisu tamo bilo najviše izjašnjenih Vlaha. Sa druge strane, ne mogu da se otmem utisku da se radi o pokušaju smanjenju uticaja "Balaševićevaca" u ove dve opštine, iz kojih je prijavljeno najviše birača a gde je Balašević objektivno najjači.

Interesantan je i Petrovac, gde VDSS takođe ima jak uticaj i gde su "Balaševićevci" uspeli da sakupe priličan broj potpisa. Tu policija već odrađuje svoj deo posla, stalno privodeći "Balaševićevce" na informativni razgovor, tako da je realno za očekivati da će dobar deo njihovih birača odustati od izbora da ih sutra ne bi priveli na informativni razgovor.

Sve u svemu, kada se sve sabere, "VDSS-ovci" će u novom sazivu Nacionalnog saveta morati da računaju sa ozbiljnom opozicijom, odnosno pozicijom ukoliko se dogodi, a dogodiće se, da ne osvoji natpolovičnu većinu.

Ovome treba dodati i činjenicu da je Demokratska stranka odbila da stane iza Živoslava Lazića, funkcionera ove stranke i aktuelnog predsednika Nacionalnog saveta, koji je nameravao da predvodi listu vlaških intelektualaca bliskih DS-u.

Dodajmo tome izjave pojedinih službenika iz resornog ministarstva da "Sadašnji saziv NSVNM nema legitimitet jer ne uživa podršku u narodu !?" i da "sa odlukom o uvođenju rumunskog jezika u škole treba da se sačeka do raspisivanja izbora za NS", i svakom će biti jasno o čemu se radi.
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Volcae

Citat: nena poslato 14.05.2010. 10:06

Ono što se pitam je da li osim Balaševićeve liste imamo još neku listu koja podržava uvođenje rumunskog? Jer ako ne, onda je vrlo lako da iako ova lista pojedinačno dobije najviše mandata, neće imati apsolutnu većinu. Jer, ako se ne varam, odluke se donose glasanjem celog Saveta.
U smislu, ako sve ostale liste, bez obzira na njihove ideološke razlike zastupaju stav o standardizaciji vlaškog, sigurno će se u ovom slučaju kreirati 2 tabora: Balašević & Co s jedne a svi ostali sa druge strane.


A ako neko zna više o ovome, neka nas prosveti! Možda sam upravo lupila nešto.... :-\

Balašević & Co s jedne 1
2.Заједница Влаха Србије – др Предраг Балашевић

a svi ostali sa druge strane 3
1.ВЛАСИ ЗА СРБИЈУ - СРБИЈА ЗА ВЛАХЕ, МИЛЕТИЋ МИХАЈЛОВИЋ - ТИЋА
3. Листа за Влахе у Србији - Центар за људска права и интеретничку толеранцију - Бор - Слободан Ђурђевић
5. Уједињени Власи - Драган Балашевић

za sada nepoznato 2
4. Власи у европској Србији - Нели Ђорђевић
6. Vlasi u Srbiji, Svoji na svome.....

П.С. caslav претпостављам да би могао нешто више о листи 5. Уједињени Власи - Драган Балашевић, да нам каже.

Vlad

Citat: Volcae poslato 14.05.2010. 11:57

Ono što se pitam je da li osim Balaševićeve liste imamo još neku listu koja podržava uvođenje rumunskog? Jer ako ne, onda je vrlo lako da iako ova lista pojedinačno dobije najviše mandata, neće imati apsolutnu većinu. Jer, ako se ne varam, odluke se donose glasanjem celog Saveta.
U smislu, ako sve ostale liste, bez obzira na njihove ideološke razlike zastupaju stav o standardizaciji vlaškog, sigurno će se u ovom slučaju kreirati 2 tabora: Balašević & Co s jedne a svi ostali sa druge strane.


A ako neko zna više o ovome, neka nas prosveti! Možda sam upravo lupila nešto.... :-\


Balašević & Co s jedne 1
2.Заједница Влаха Србије – др Предраг Балашевић

a svi ostali sa druge strane 2
1.ВЛАСИ ЗА СРБИЈУ - СРБИЈА ЗА ВЛАХЕ, МИЛЕТИЋ МИХАЈЛОВИЋ - ТИЋА
5. Уједињени Власи - Драган Балашевић

za sada nepoznato 3
3. Листа за Влахе у Србији - Центар за људска права и интеретничку толеранцију - Бор - Слободан Ђурђевић
4. Власи у европској Србији - Нели Ђорђевић
6. Vlasi u Srbiji, Svoji na svome.....

Đurđevića slobodno dodaj onoj "drugoj" strani pošto je čovek, za razliku od većine "novopečenih" Vlaha, još pre 10 i više godina, kada je istupio iz Dragićevog FKV, pričao priču koju danas  pričaju ovi "novopečeni" Vlasi.

Ne znam koji su ovi  Vlasi u Srbiji, Svoji na svome, pretpostavljam da se radi o VDS-u iz Negotina, koje u DS-u vide kao novog strateškog partnera i koji će, po svemu sudeći, po pitanju "rumunizacije" imati donekle izbalansiranije stavove od ostalih "anti-rumunskih" grupacija, ali će zasigurno ići ka tome da se, "ako nije nužno", ne uvodi književni rumunski jezik.
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

nena

Citat
Svi znamo da su 80% potpisa sakupili "Balaševićevi" aktivisti. Pitanje je šta su u to vreme radili "ostali"? Nije valjda da su za izbore doznali tek nakon što je Balašević & co predao dovoljan broj potpisa.

D-dine Vlad, dužnost Saveta je bila da obavesti građane na njihovo pravo da se upišu u spisak a isto tako da omoguće taj proces u praktičnom smislu. Dakle, Balaševićevci kao dominantna komponenta u Savetu su samo odradili ono što po zakonu MORAJU da odrade (i to poprilično traljavo). Oni su MORALI  da omoguće upis u PBS svim Vlasima, pa i onim što podržavaju Šešelja! Tako da tih 80% potpisa što su skupili (kako vi tvrdite), nisu skupili za sebe, pa sad kao zaslugu za to treba zabraniti druge liste ili davati neke posebne zasluge Balaševićevcima. Da nisu obavili to skupljanje potpisa u minut do 12 i samo postojanje NSVNM-a bi bilo dovedeno u pitanjem jer jednostavno ne bi vršio one dužnosti kojie su zakonom predviđene.
NSVNM nije samo za Balaševićevce, nego za sve moguće političke opcije koje Vlasi kao zajednica organizuju.

Vlad

Citat: nena poslato 14.05.2010. 12:14
Citat
Svi znamo da su 80% potpisa sakupili "Balaševićevi" aktivisti. Pitanje je šta su u to vreme radili "ostali"? Nije valjda da su za izbore doznali tek nakon što je Balašević & co predao dovoljan broj potpisa.

D-dine Vlad, dužnost Saveta je bila da obavesti građane na njihovo pravo da se upišu u spisak a isto tako da omoguće taj proces u praktičnom smislu. Dakle, Balaševićevci kao dominantna komponenta u Savetu su samo odradili ono što po zakonu MORAJU da odrade (i to poprilično traljavo). Oni su MORALI  da omoguće upis u PBS svim Vlasima, pa i onim što podržavaju Šešelja! Tako da tih 80% potpisa što su skupili (kako vi tvrdite), nisu skupili za sebe, pa sad kao zaslugu za to treba zabraniti druge liste ili davati neke posebne zasluge Balaševićevcima. Da nisu obavili to skupljanje potpisa u minut do 12 i samo postojanje NSVNM-a bi bilo dovedeno u pitanjem jer jednostavno ne bi vršio one dužnosti kojie su zakonom predviđene.
NSVNM nije samo za Balaševićevce, nego za sve moguće političke opcije koje Vlasi kao zajednica organizuju.

G-đo nena, slažem se sa Vama delimično! Naravno da je obaveza NSVNM bila da one koje zastupaju obavesti o održavanju izbora i slažem se još sa Vama da je posao odrađen dosta traljavo.
Ja Vam, međutim, ne govorim o biračima, odnosno onima koji biraju, već o onima koji žele da budu birani.
Nemojte samo da mi kažete da ni oni nisu znali da će se i kada održati izbori jer je to smešno.

Setimo se samo "pretnji" da će novi izbori rešiti stvari pošto, navodno, sadašnji saziv NSVNM "ne odražava raspoloženje među Vlasima", upućenih upravo od onih koji predvode ili su visoko kotirani na ovim listama koje nam je Paun postavio na forum.

Neistina je da bi postojanje NSVNM bilo dovedeno u pitanje neodržavanjem direktnih izbora, pošto bi se novi saziv Saveta u tom slučaju birao na elektorskoj skupštini, kao i kada je prvi put u istoriji Savet konstituisan pre 4 godine.

Mislim da je ova "lavina" listi usledila tek kada se shvatilo da je "vrag odneo šalu" i da će Balašević rasturiti Zajkeskovića i ekipu koja su im bili jedina opozicija u savetu.
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Paun

Citat: Vlad poslato 14.05.2010. 11:52

Činjenica je dasmo do ovih izbora došli i bukvalno kroz iglene ušli.
Svako ko prati situaciju zna da su poptpisi (16 000) predati "baš u minut do dvanaest".
Svi znamo ko je odradio skupljanje potpisa tj. upisivanje ljudi u birački spisak.
Svi znamo da su 80% potpisa sakupili "Balaševićevi" aktivisti.
Pitanje je šta su u to vreme radili "ostali"?


Хајде, драги мој Влад, преформулиши ове твоје констатације у питања које нам свима поставља историја:

1)
Зашто smo do ovih izbora došli i bukvalno kroz iglene ušli. ?

2)
Зашто su poptpisi (16 000) predati "baš u minut do dvanaest?

3)
Ко се крије иза флоскуле "Svi znamo ko je odradio skupljanje potpisa"?
Ко је тај "svi znamo"?
Ко "све зна" када је ВНСВНМ радио четири године у "дубокој илегали", иза очију деомократске јавности?
Дакле, Влашки Савет, формиран први пут у свеколикој историји Балкана, радио је руковођен турском флоскулом "да се Власи не сете"!

4)
Понови себи на глас реченицу коју си исписао својом руком: Svi znamo da su 80% potpisa sakupili "Balaševićevi" aktivisti.

5)
Па онда себи, а не нама, понови
Pitanje je šta su u to vreme radili "ostali"?

па га рашчлани на основне елементе:

а) u to vreme
б) radili
в) "ostali"

Код овог последњег обрати пажњу на то да си реч ставио под наводнике, дакле, да си јој дао двосмислен назив!
Јер из овога што си ти написао, а написао си као да је дубоко промишљена истина, испада да постоје две стране:

1) страна А) која се по неком јебеном политичком (тзв. "електорском") кључу удесила да може да згрће велике паре (за 4 године око 32 милиона динара, а да АМА БАШ ником не полаже рачуна, и
2) страна Б) која се зове "ostali" и која треба "U TO VREME" (види САМО ову синтагму, јебо те божји бог!!!, дакле док страна А ЗГРЋЕ И АРЧИ ВЕЛИКЕ ПАРЕ!!!), да БРИНЕ, ПРОМИШЉА и ПРАКТИЧНО решава животне проблеме за које је СТРАНА А зргнула онолике паре?!?!?

ПС. Ево питања за тебе и (нарочито) за српске пореске обвезнике:
КОМЕ ЋЕ И КАДА (ДО)САДАШЊИ САСТАВ ВСВНМ ДА ПОДНЕСЕ ИЗВЕШТАЈ О РАДУ?

Ово јесте прво и право историјско питање, а не оно ко су Власи, која им је земља матица, који им је матерњи језик и слична питања на која су зрели народи дали одговор у XVII и XVIII веку?
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Vlad

Citat: Paun poslato 14.05.2010. 15:03


Хајде, драги мој Влад, преформулиши ове твоје констатације у питања које нам свима поставља историја:

1)
Зашто smo do ovih izbora došli i bukvalno kroz iglene ušli. ?

Zato što niko nije skupljao potpise do par nedelja pre isteka roka za preadju lista.

Citat: Paun poslato 14.05.2010. 15:03
2)
Зашто su poptpisi (16 000) predati "baš u minut do dvanaest?
Zbog opšte nezainteresovanosti.

Citat: Paun poslato 14.05.2010. 15:03
3)
Ко се крије иза флоскуле "Svi znamo ko je odradio skupljanje potpisa"?
Ко је тај "svi znamo"?
Svi koji su pratili dešavanja na terenu.


Citat: Paun poslato 14.05.2010. 15:03
Ко "све зна" када је ВНСВНМ радио четири године у "дубокој илегали", иза очију деомократске јавности?
Дакле, Влашки Савет, формиран први пут у свеколикој историји Балкана, радио је руковођен турском флоскулом "да се Власи не сете"!
Tačno!
Citat: Paun poslato 14.05.2010. 15:03
4)
Понови себи на глас реченицу коју си исписао својом руком: Svi znamo da su 80% potpisa sakupili "Balaševićevi" aktivisti.

5)
Па онда себи, а не нама, понови
Pitanje je šta su u to vreme radili "ostali"?

па га рашчлани на основне елементе:

а) u to vreme
б) radili
в) "ostali"
Tačno! Gde su svi ovi OSTALI (mislim na ove ostale liste) bili dok su se skupljali potpisi tj. upisivali u birački spisak?
Kako to da su se izbora setili tek nakon što je predato 16000 potpisa?
Komplikovano, zar ne?


Citat: Paun poslato 14.05.2010. 15:03
ПС. Ево питања за тебе и (нарочито) за српске пореске обвезнике:
КОМЕ ЋЕ И КАДА (ДО)САДАШЊИ САСТАВ ВСВНМ ДА ПОДНЕСЕ ИЗВЕШТАЈ О РАДУ?

Ово јесте прво и право историјско питање, а не оно ко су Власи, која им је земља матица, који им је матерњи језик и слична питања на која су зрели народи дали одговор у XVII и XVIII веку?


Što to njih ne pitaš? Šta ja imam sa tim?


Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Vlad

Da ne bude zabune, ponoviću još jednom pitanje:

Zbog čega je samo jedna lista upisivala birače u POSEBNI BIRAČKI SPISAK, a ostali su se u vreme sakupljanja potpisa mudro držali po strani?

Da li zbog toga da bi se izbegli neposredni izbori i Savet birao putem elektorske skupštine?
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Paun

Citat: Vlad poslato 14.05.2010. 17:15

Što to njih ne pitaš? Šta ja imam sa tim?


Прескачем сва твоја претходна ситна домишљања и одговарам ти само на ово последње:

Citat: Vlad poslato 14.05.2010. 17:15
Što to njih ne pitaš

1) Пита(ће) их ИСТОРИЈА, не ја!

Citat: Vlad poslato 14.05.2010. 17:15
Šta ja imam sa tim?

2) Имаш толико колико се постављаш као да си "мирођија у свакој чорби"!


Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Vlad

Citat: Paun poslato 14.05.2010. 17:24
2) Имаш толико колико се постављаш као да си "мирођија у свакој чорби"!

Ne, nego na jednom diskusionom forumu iznosim svoje mišljenje.



Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân