Mi smo rodom sa Kosova i prezivamo se Bivolarević.
Onda su stvari sasvim jasne: prezime je nastalo po karakterističnom zanimanju vašega pretka, koji je čuvao bivole. (Slično kao što je prezime Govedarica nastalo po nadimku pretka koji je čuvao seoska goveda, tj. koji je bio govedar, pa Pandurević/Pandurović po pretku koji je bio seosku pandur). Logično je pretpostaviti da je vaš predak ili čuvao bivole za celo selo, ili se rado iznajmljivao za bivolara kod onih koji su ih imali više, a bili imućni da su mogli da angažuju sluge. To dalje navodi na pretpostavku da je bio iz siromašne porodice, ili porodice koja je imala mnogo dece ... Sam ergonim (ime ili nadimak nastao po nekom zanimanju) je na kosovskom području normalan, jer tamo ima mnogo bivola; oni su u našim krajevima bili retki, ali nisu nepoznati (mislim na sever istočne Srbije).
Iz ovoga možemo zaključiti da ne postoji jedno mesto odakle potiču svi Bivolarevići, jer je u prošlosti na Kosovu svako, ko bi se dugo bavio čuvanjem bivola, moga dobiti nadimak "bivolar" (rekoh, kao "govedar", "svinjar" i sl.), pa ako bi on formirao svoju porodicu, izrodio decu i td., na njih se - kao što to uvek i svuda biva - prenosi i njegov "nadimak", sada kao porodično prezime. Sledeći važan zaključak jeste da ljudi koji danas nose prezime Bivolarević ne moraju biti u srodstvu, sem onih koji se međusobno poznaju kao rođaci.
Prezime Bivolarević je, dakle, po karakteru "ergonim", jer je nastalo po zanimanju vašega pretka, i on pored toga jasno upućuje na područje na kojima su se gajili bivoli, i to u većem broju, jer samo to može objasniti potrebu za njihovim čuvarom. Vaš predak je taj posao obavljao dugo, možda i ceo život, to porodično predanje najbolje može otkriti, čim se za njega tako čvrsto "zalepila" oznaka posla kojim se bavio.
PS.1. Nemojte se iznenaditi ukoliko se takvo prezime pojavi i u čisto vlaškoj familiji u istočnoj Srbiji, jer Vlasi bivola zovu "biul", množina "biulj", a njihov čuvar bi poneo nadimak "biularj", što je potpuna paralela sa srpskom "bivolar"; porodični nadimak "biularj" u slučaju da se proširilo, i u momentu kada se našlo "licem u lice" sa srpskom administracijom, dobio bi dodatak "ić" i tako bismo vas danas lako mogli povezati sa nekim Vlahom istoga prezimena: Biolarević, Bivolarević i sl. Jer ovakvo prezime, kao što vidimo, ne označava narodnost, nego zanimanje i socijalni položaj, kao i podneblje pogodno za gajenje određene vrste stoke.
PS.2. Nadam se da će autor topika sa listom vlaških prezimena objasniti u kom je vlaškom selu otkrio ovo prezime.