News:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://forum.paundurlic.com/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881

Main Menu

Kuprom odustao od RTB Bor

Started by Vlad, 19.04.2007. 12:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlad

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2007&mm=04&dd=19&nav_id=242490


Rumunski Kuprom želi raskid ugovora o kupovini imovine RTB Bor zbog "promenjenih okolnosti u odnosu na trenutak potpisivanja ugovora".


Horis Simu, predsednik Upravnog odbora Cuprom SA, i Horia Pitulea, direktor Cuprom International d.o.o, poslali su dopis Agenciji za privatizaciju kojim izražavaju nameru raskida Ugovora o prodaji imovine i Ugovora o prenosu licence RTB Bor Grupe.

Predstavnici kompanije Kuprom su izrazili tu nameru zbog, po njima, bitno promenjenih okolnosti u odnosu na trenutak potpisivanja Ugovora.

Pod tim oni podrazumevaju otpor lokalne samouprave, otpor određenih sindikalnih udruženja i pozivanje na javne demonstracije i građansku neposlušnost, nastale nakon potpisivanja Ugovora, a što je po njima dovelo do stanja očigledne nemogućnosti ispunjavanja daljih ugovornih obaveza, stoji u saopštenju Agencije za privatizaciju povodom najave Kuproma.

"Veoma je indikativna činjenica da je zahtev za raskid Ugovora dostavljen na dan kad ističe rok za dostavljanje garancija za plaćanje, uz primedbe koje nikada ranije nisu predočene Agenciji kao otežavajuće okolnosti", navodi se u saopštenju.

Agencija za privatizaciju smatra da nisu nastale bitno promenjene okolnosti predviđene Ugovorom i zakonom na način kako to navodi Kuprom, te da nema prepreka za ispunjenje ugovornih obaveza.

U saopštenju dalje piše da Agencija za privatizaciju očekuje od kompanije Kuprom da ispuni obaveze koje je preuzela Ugovorom.

Novi rok?

Depozit ostaje Srbiji

"Rumuni moraju do početka jula da uplate 400 miliona dolara, i tek tada će na snagu stupiti potpisani ugovor. U suprotnom će ostati bez tri miliona dolara depozita, koji su ostavili državi", izjavio je nedavno medijima Dejan Rajković, pomoćnik ministra energetike za rudarstvo, komentarišući ugovor o prodaji RTB "Bor".
Kuprom je juče trebalo da dostavi bankarske garancije za isplatu ugovorene cene za RTB Bor. Rumunska kompanija je svojevremeno najavila da će je Dojče banka i Meril Linč finansijski pratiti u obezbeđivanju 400 miliona dolara za kupovinu imovine tri zavisna preduzeća rudnika bakra Bor i Majdanpek i Topionice i rafinacije Rudarsko-topioničarskog basena "Bor".

Ukoliko Kuprom ne dostavi garanciju da je obezbedio novac za isplatu cene za preuzimanje imovine Rudarsko-topioničarskog basena Bor i prenos eksploatacionih prava, Agencija može da raskine ugovor sa tom kompanijom, ali će prethodno verovatno dati još jedan rok za dostavljanje garancija.

U slučaju raskidanja ugovora, kako je nedavno izjavio direktor Agencije za privatizaciju Vladimir Galić, biće doneta odluka da li će se pregovarati sa drugoplasiranim ponuđačem na tenderu za prodaju RTB-a.

Tender za prodaju imovine RTB-a u celini raspisan je 1. septembra prošle godine, a minimalna cena za kupovinu rudnika bakra Bor i Majdanpek i preduzeća Topionica i rafinacija u Boru bila je 266,7 miliona dolara.

Kuprom je pobedio na tenderu ponudivši 400 miliona dolara, odnosno 60 miliona dolara više od drugoplasinog ponuđača, konzorcijuma kiparske kompanije Ist point, u kojoj je jedan od vlasnika srpski biznismen Zoran Drakulić, i londonskog investicionog fonda ORN.

Sindikat traži poništenje privatizacije

Predstavnici Jedinstvene sindikalne organizacije kombinata bakra, koji su već organizovali proteste  zbog prodaje RTB Bora, smatraju da se  bez obzira na eventulano odustajanje Kuproma čitava privatizacija  treba poništiti.

"Mi smo od prvog dana govorili da nismo protiv Kuproma niti da smo za nekog drugoplasiranog ili trećeplasiranog. Mi smo samo protiv ovakve strategije privatizacije za RTB Bor. Znači za prodaju 100 odsto imovine mi nikada nismo bili. Ja sada imam iskustva, pa  kao član tenderske komisije i kao predsednik sindikata ja neću ni da razgovaram sa drugoplasiranim. Ja hoću da se promeni strategija privatizacije", kaže za B92 Dragan Aleksić, predsednik sindikata.

Komentarišući razloge zbog kojih Kuprom hoće da odustane od RTB-a Bor, Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević kaže za B92 da bi to mogli biti samo izgovori: "Ono što je pobrojano kao viša sila koja je onemogućila njih da dalje rade u tom poslu može biti pod znakom pitanja. Ipak to treba da budu neki događaji sa kojima se uopšte nije moglo računati, koji su potpuno isključili njihovu mogućnost da obavljaju svoje deo posla što će se dosta teško okvalifikovati kao takvo. Međutim oni bi u svakom slučaju sada trebalo da izgube onaj depozit koji su svojevremeno položili da bi učestvovali u toj kupovini".

Kuprom je dao 3 miliona dolara depozita za učešće na tenderu, a  roku od 12 dana od potpisivanja ugovora trebalo je da plati 400 miliona dolara. Međutim, iz te kompanije su nakon potisivanja ugovora najavili da će uzeti kredit kod Dojče banke i Meril linč kako bi obezbedili novac za kupovinu RTB-a Bor. Ministarstvo privrede tada je saopštilo da ne mogu da založe imovinu  rudnika kao hipoteku dok sve ne isplate.  Milan Kovačević kaže da se od početka činilo da Kuprom nije bio kvalifikovan kupac, ali je ovo opomena i državi da efikasnije sprovodi velike privatizacije.
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Paun

ДНЕВНИ ЛИСТ "ПОЛИТИКА"
Олакшање и опрез у Бору

Подељена су мишљења шта даље чинити, да ли кренути у приватизацију од почетка , или за купца изабрати другорангирану компанију

Бор – Вест о томе да се Купром повлачи у Бору примљена је са изненађењем, али и приметним олакшањем. Лакнуло је пре свега онима који су упорно упозоравали да румунска компанија својим потенцијалом није могла да буде гарант обнови производње у борском комбинату.

Ипак, подељена су мишљења шта даље чинити. Да ли кренути у приватизацију од почетка, са новом стратегијом и новим тендером, који би превасходно уважавали интересе земље, борског комбината и тимочког подручја, или за купца изабрати другорангирану компанију на постојећем тендеру – кипарски ,,Ист поинт".

Бивши дугогодишњи директор Борског комбината бакра из времена његовог највећег процвата (1965–1975) Божин Јовановић каже да су Румуни паметно учинили што су одустали. Могло се, вели, то и очекивати с обзиром на то да они који су им посао уступили нису знали шта желе. Сада је, каже Јовановић, време да се отворе четворе очи и да се у наставак посла крене стручније и домаћински. Најпре се морају уважити интереси Бора и Мајданпека.

Да су Румуни у целој ствари најмање криви слаже се и Драган Алексић, председник Самосталног синдиката борске компаније. Категоричан је у тврдњи да је посао с Румунима пропао зато што стратегија Владе Србије од почетка није ваљала. Биће смешно једино што ће Румуни сада оптуживати синдикат и локалне функционере зато што су позивали на отпор. Али, то није био отпор Купрому, него отпор српској влади. Румуни, вели Алексић, не могу да траже никакве изговоре и оправдања у кривици других. Да су прави партнер и прави купац могли су гаранцију обезбедити знатно раније, кад није било ни протеста у Бору и Мајданпеку. Зашто су чекали последњи дан? Алексић такође мисли да би се са приватизацијом могло стати бар док не буде формирана нова влада Србије.

Нинослав Цветановић, директор борског комбината до 2000. године, каже да би најбоље било да се крене стручно из почетка, уз уважавање интереса и државе и Бора, али ипак му се чини практичнијим решење да се одабере другорангирана компанија на тендеру. Ако би се кренуло са новом стратегијом, изгубило би се много времена, поред оног што је већ изгубљено, а производња би и даље стагнирала и опадала на штету и државе и Бора. Истовремено, могло би доћи и до пада садашње изузетно повољне цене бакра на светском тржишту.

С. Тодоровић

-----------------------------------------------------------
Цонић: Раскид без оправданих разлога

Директор Рударско-топионичарског басена (РТБ) Бор Миодраг Цонић изјавио је јуче Танјугу да ,,'Купром' намерава да раскине купопродајни уговор без оправданих разлога јер разлог за раскид не могу да буду психолошки притисци већ само они који су стриктно наведени у уговору". ,,'Купром' није успео да обезбеди финансијску подршку банака и моје је мишљење да чак ако им Агенција остави рок од две до три недеље да доставе гаранцију да они то неће учинити", рекао је он. Цонић је навео и да су представници ,,Купрома" прошле недеље дошли у фирму да изврше попис имовине и да је тада дошло до ,,једног малог неспоразума" синдиката и једног од пет ,,Купромових" тимова. ,,Прошле недеље дошло је до неспоразума синдиката и пописне комисије, око фотографисања дела имовине у руднику. Тај сукоб је на погрешан начин разрешен јер је ,,Купром" повукао све тимове који су радили попис, иако је то могло да се на бољи начин реши", испричао је Цонић.

-----------------------------------------------------------
Дракулић није изненађен

Власник компаније ,,Ист поинт" Зоран Дракулић изјавио је јуче Танјугу да није изненађен намером румунске компаније ,,Купром" да одустане од куповине РТБ ,,Бор" и да очекује позив Агенције за приватизацију на разговоре око преузимања борског предузећа. ,,То је нешто што смо ми очекивали и оно на шта смо упозоравали", рекао је Дракулић, чија је компанија проглашена за другопласираног понуђача на тендеру за приватизацију РТБ ,,Бор" понудивши 340 милиона евра. ,,Да су сви радили посао онако како је требало да га раде, вероватно не бисмо данас ни били у оваквој незгодној и тешкој ситуацији, јер се изгубило доста времена", казао је он и изразио очекивање да ће Агенција за приватизацију позвати ,,Ист поинт", као другопласираног, на разговоре око преузимања борске компаније.

["ПОЛИТИКА", 19.04.2007.]
http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=25759
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!