Аутор Тема: Etnička istoriografija: stvaranje muslimanske nacije  (Прочитано 3477 пута)

Ван мреже Paun

  • Администратор
  • *****
  • Поруке: 1400
  • Углед: +0/-0
    • Паун Ес Дурлић
Etnička istoriografija: stvaranje muslimanske nacije
« послато: 26.10.2013. 12:50 »
Ivan Lučić
STAVOVI CENTRALNOG KOMITETA SAVEZA KOMUNISTA JUGOSLAVIJE O NACIONALNOM IDENTITETI BOSANSKIH MUSLIMANA/BOŠNJAKA
Zbornik "Rasprave o nacionalnom identitetu Bošnjaka"
Institut za istoriju u Sarajevu, Sarajevo, 2009, str. 97-114

Uvod
               Godinu 1968. obilježili su mnogovrsni događaji globalnog karaktera. Praško proljeće, studentski nemiri u Parizu, Beogradu, Zagrebu i rat u Vijetnamu, učinili su godinu 1968. žarišnom jezgrom preustroja svjetskog poretka četiri desetljeća kasnije 1989. godine.
               Godina 1968. povezuje se s brojnim nemirima i potresima pogotovo u autoritarnim režimima. U lipnju 1968. godine studenti Beogradskog univerziteta organizirali su jednotjedni štrajk ističući probleme rastuće nezaposlenosti, gospodarske nejednakosti i dominirajućeg materijalizma unutar političkog vodstva. Nadalje, pobuna na Kosovu, sa zahtjevom da se ono prizna kao [str. 97] zasebna republika, bio je još jedan znakovit događaj koji je obilježio spomenutu godinu.
               Slične je naravi bilo i Praško proljeće u Čehoslovačkoj koje je rezultiralo priznanjem tzv. "nacionalnih prava" od strane Komunističke partije.
               Ovo kontekstualno olakšanje u pojavi nacionalnog diskursa unutar političkog vodstva komunističkih partija, naime, ne predstavlja samo unutarpartijska politička sporenja nego i oblik globalne kritike socijalističkog režima.
               Također se i u jugoslavenskom kontekstu godina 1968. povezuje s burnim političkim prijelomima. Jedan od njih jest nacionalno priznanje bosanskohercegovačkih Muslimana/Bošnjaka od strane Saveza komunista Bosne i Hercegovine.
               U okviru ovoga rada želimo ocrtati politički proces i dinamiku uvođenja nacionalne kategorije "bosanski Musliman" godine 1968. na osnovi uvida u arhivsku građu Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije. Na osnovi građe, koja uglavnom reflektira stavove članova republičkih centralnih komiteta Saveza komunista, rad je podijeljen u tri dijela kroz koja želimo metodološki raščlaniti postojeću sliku o uniformnoj politici unutar samog partijskog rukovodstva.
               Glavni doprinos rada je u oslikavanju višeslojnog karaktera političkog diskursa tog vremena, unutar kojega su pojedini akteri zastupali različite interese kontradiktornog ili ambivalentnog karaktera a sve u ime jedinstvene nacionalne kategorije "bosanski Musliman".
               Metodom kvalitativne diferencijacije diskursa i nacionalne naracije želimo ukazati na razlike između pojedinih političkih aspiracija koje su se istodobno pojavile unutar političkog vodstva. Na osnovi dostupnog arhivskog materijala odabrali smo tri aspekta: afrimacija, negacija i konfesionalna artikulacija. [Str. 98]
               
               [pdf]http://www.paundurlic.com/pdf/Licic-SKJ-i-nastanak-muslimanske-nacije.pdf[/pdf]
               http://www.paundurlic.com/pdf/Licic-SKJ-i-nastanak-muslimanske-nacije.pdf


Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!