Nekoliko misli o mogućem podrijetlu naziva Vlah / Marko Pijović

Započeo Volcae, 27.11.2012. 19:49

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Volcae

[pdf]http://sms.zrc-sazu.si/pdf/13/SMS_13_13_Pijovic.pdf[/pdf]
http://sms.zrc-sazu.si/pdf/13/SMS_13_13_Pijovic.pdf

Marko Pijović
Nekoliko misli o mogućem podrijetlu naziva Vlah
Studia mythologica Slavica 2010 - XIII, 199-210.
Inštitut za slovensko narodopisje ZRC SAZU, Ljubljana, Slovenija
ISSN  1408-6271

Paun

   Marko  Pijović                  
   Nekoliko misli o mogućem podrijetlu naziva Vlah                                                                        
   "Studia mytologica Slavica", XIII, Ljubljana, 2010, 199-210  

   Zaključak

   Uzevši sve u obzir, čini se opravdanim za pretpostaviti da je termin Vlah (ili neki tome vrlo sličan oblik) kod Slavena ili autohton, ili da je bar mnogo dulje u uporabi nego što bi bio da je do njih došao (samo) preko Germana. Naime, biti će da je pojam Volosa/Veles praslavenski,41 pa tu nije potrebno tražiti nekakvu ,,germansku vezu". A od Volosa/Velesa, te s njime povezanog pojma Volhv/Volhov (ili nekog njemu vrlo sličnog oblika), u značenju čarobnjak, te stranac, pa do pojma Vlah, ima tek nekoliko 'koraka': stoga je pitanje u kojoj je mjeri održivo shvaćanje da je potonji pojam (dakle Vlah) morao Slavenima biti posredovan putem neke druge jezične skupine.
   U svakom slučaju, čini se izvjesnim da nazivi Vlah i Volos/Veles imaju zajednički korijen, odnosno da su u međusobnoj vezi,42 te da pritom za pojavu naziva Vlah kod [str. 207] Slavena nije bilo nužno posredovanje neke druge jezične grupe. Iz toga bi dakako slijedilo i da sam termin Vlah ima (pra)slavensko, odnosno indoeuropsko podrijetlo, te da njegova značenja nije potrebno tražiti u germanskim jezicima, niti ga zamišljati kao posuđenicu iz istih.
   U ovome je radu glavni cilj bio ukazati na postojanje nešto drugačijih mogućnosti (a posebno onih, nazovimo ih ,,praslavenskih", tj. ,,praslavensko-indoeuropskih") tumačenja nastanka termina Vlah kod Slavena, odnosno na postojanje nešto drugačijih odgovora na pitanja o podrijetlu naziva Vlah od onih koji su se najčešće u historiografiji nudili. [Str. 208]
   Je li pritom pojam Vlah kod ranosrednjovjekovnih Slavena, posebno južnih Slavena, zaista značio stranca, ili pak stočara, ili nešto treće, to je vjerujem još otvoreno za diskusiju.
   No ono što se čini daleko vjerojatnijim od toga da ćemo u neko skorije vrijeme odgonetnuti što su sve za naše drevne pretke Vlasibili, jest to da je pojam Vlah, temeljem svega što je u ovome radu spomenuto, zaista staroslavenski pojam, a ne posuđenica iz drugih jezika. [Str. 209]
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Rosu

Apa trece, pieterele rămân

Paun

Citat: Rosu poslato 28.11.2012. 14:57
Aşa gândire se numeşte protocronism.

Sî sa kĭame kum sa va kĭema, skripsuarĭa lu M. Pijović ĭe lukru bun şî înţaļes; tekstu ĭe skris adîns să arîaće kă teoriĭa "germană" nuĭe sîngură, ńiś prĭa ţapînă ... Ĭară, đin parća alaltă, noă nu trîabe prĭa mult să ńi sa pasă đi unđe ĭe şî śe însamnă vuorba "vlah", avĭem nuoĭ đestul kap spart ku "rumînu" al nuostru!  :)  "Vlah" lasăm pi griža lu "vlasijonji", puaće kă - ńisminćiţ đi fiĭekare - măĭ ļesńe gasăsk şî măĭ vro babă bată, or vro fataluankă puzumeńită, kare o să ļe propćaskă "teorija" kă rumîńi pi rumîńaşće sa kĭamă "vlah", pardon: pi "ļimba vlahă"!  8)
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Mircea

Imajuci u vidu da ime Vlah potice od srpskog Boga Velesa, da li je to onda jedan od dokaza da su Vlasi deo srpskog naroda, odnosno Srbi?

Paun

Citat: Mircea poslato 10.02.2013. 01:05
Imajuci u vidu da ime Vlah potice od srpskog Boga Velesa, da li je to onda jedan od dokaza da su Vlasi deo srpskog naroda, odnosno Srbi?

Поштовани,
најпре освежите познавање ове материје чињеницом да Велес није био српски бог, и у те сврхе Вам дајем линк на извод из једног класичног дела у коме се овај теоним разматра: http://forum.paundurlic.com/index.php?topic=1571.msg7709;topicseen#msg7709

Друго, од мале је помоћи егзоним (име које странци дају једноме народу), за осветљавање сложеног питања етногенезе тога народа. Запитајте се, на пример, шта би германски народи могли да сазнају о себи пошавши од српскога назива за њих: "Немац"? Сем да су их словенски народи погрдно називали "немцима" јер говоре "нем(ушт)им, мутавим" језиком којо они (Словени) нису разумели, и ништа друго! Етнологија је давно утврдила да се ретко у случају античких народа из којих су настали савремени европски народи, поклапа егзоним и ендоним, тј. име које на њиховом језику користе суседи када те називају, од имена које ти сам користиш за себе на своме језику. Етимолошка анализа те етнонимије показала је још једну законитост: свуда су егзоними погрдни, а ендоними афирмативни!

Треће, утврђивање (или разјашњење) проблеме етногенезе Влаха источне Србије ни у сну се не може решити преко оваквих лапидарних тврдњи попут ваше, из хиљаду и једног разлoга, од којих ћу вам навести три, који иначе чине основне етногенетске законитости:

Закон први: клица етноса (народносне групе) никада није у ЈЕДНОМ, него у МНОШТВУ (у те сврхе треба обновити етнолошко градиво у вези са појмовима брак, породица, род, племе, братство, народ, нација); из тога следи да је неистинита свака теза која има облик "Власу су ... ххх" па ово "ххх" можете заменити са било којим античким народом који вам се из некога разлога свиди; то може у укрштеним речима, и лошој "етногенетској" литератури, у стварности тако не бива! А озбиљна наука открива стварност и из ње извлачи одређене закључке, са циљем да открије законитости које је условљавају да као таква настане, обликују је да као таква изгледа и усмеравају је у неком очекиваном (или понекад неочекиваном) правцу.

Закон други: етногнеза се НИКАДА у (историјском) времену не одвија у равној и чистој линији, него се одвија кроз НЕПРЕСТАНЕ (етничке) мешавине, (анализом тврдње, рецимо да су Власи Келти, дошло би се до закључка да је од келтскога наслеђа свега неколико фолклорних орнамената у култу бесмртности код Влаха, у процентима око 1-2% целокупне влашке етничке "супстанце", па је питање одакле је онај "некелтски" проценат од 98%, или, на пример теза да су Власи Пелазги, које озбиљна наука сматра полумитским народом, о коме се јако мало зна?!), и

Закон трећи: етногенетски процеси нису СТАТИЧНИ, то јест НИКАДА НЕ СТОЈЕ У ЈЕДНОМЕ МЕСТУ, нарочито не у месту где су (наводно) настали, већ су изразито динамични, јер народносне групе кроз историју непрестано мигрирају, целе или у деловима, и то из читавог склопа разних разлога, у којима најчешће доминирају економски ... Та етногенетска црта зове се у науци метанастазија, и она је ЈЕДАН ОД ОСНОВИХ облика етничке динамике, дакле, ИМАНЕНТНА особина етногенезе! Причати о етногнези, а губити из вида закон метанастазије, јесте обично лаичко трућање на које се не треба освртати, сем кад она добије државну потпору, што се несрећним Власима источне Србије већ десило, у виду подршке са самога врха државе! (Иначе, тим горе по тај државни врх кад пукне брука, јер председник државе није председник неке недотупаве НВО која може да лупета све шта јој налаже политика убуљавања!)

На крају, повезивање етнонима (имена народносне групе) са теонимом (именом божанства), у склопу са етногенезом (настанком и развојем те народносне групе), била је мода у раном средњем веку, па се моло одужила и нешто касније; данас то не би могло да буде убедљиво градиво ни за цртане филмове у дечјим вртићима, јер би се сваки оштроумнији клинац томе смејао, и ауторитет васпитачице довео у питање!

ПС. Прави пут до етногезе Влаха почиње са ендонимом "рум'н (rumîn, rumân)", тј. имена који они вековима користе у своме језику као назив за себе; следећи корак у етногенези јесте уочавање чињенице да исти ендоним кориси још око десетак и више милиона румунских сељака на подручју данашње Румуније. То другим речима значи да ако етноним указује на етногенезу, онда су Власи сељаци из источне Србије и Румуни сељаци диљем земље Румуније иста етногенетска супстанца, само раздвојена више од три столећа! Што је, признаћете, много мање него ваши Срби од вашег "српског" бога Велеса! Да бисте то схватили, треба урадити две ствари:

1. отарасити се погубног романтичарског заношења о митолошким бићима као "патронима" народа, и
2. научити језик народносне групе чије вас порекло интересује ДО САВРШЕНСТВА, јер у свакој речи коју та група изговори сачувана је стварна етногенетска клица, а у свакој реченици у којој се та реч користи, сачуван је прави мали есеј о пореклу ...

Уосталом, све то можете видети пажљивим читањем НЕ ЛОШЕ ЛИТЕРАТУРЕ, него ... http://www.paundurlic.com/vlaski.recnik/index.php где се све то први пут у историји може на делу проверити! Од речи до речи, а има их већ 2000!

Тамо ћете, узгред, наћи и врло документован одговор на питања:
1) јесу ли "влашки" језик и "румунски" језик два различита језика,
2) јесу ли то два "иста" језика,
3) или је можда један језик "књижевни", а други његов "народни" идиом ...

Аргумената за разрешење ове трилеме имате уз сваку од 2000 речи, и то оне врсте аргумената до којих су дошле генерације врсних лингвиста, а не чопор шарлатана чији је највећи научни "успон" пријем у чланство невладине организације, којом приликом нису имали чак ни тест из "малиганије", тј. нико их није проверио колико је малигана унео у себе када је у њу ступио!
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Volcae

Citat: Mircea poslato 10.02.2013. 01:05
Imajuci u vidu da ime Vlah potice od srpskog Boga Velesa, da li je to onda jedan od dokaza da su Vlasi deo srpskog naroda, odnosno Srbi?

Ne, Vlasi nisu etnički deo srpskog naroda, niti su ikada bili etnički Srbi, sem možda danas, u vreme kada su masovno počeli da se posrbljavaju!  ;)

U tom slucaju bi i ostali romanski (vlaski) narodi bili Srbi, sto bi znacilo da su i:
-Italijani
-Retoromani
-Sardi
-Francuzi
-Katalonci
-Galisijci i Portugalci
-Spanci
- i dr.

etnički deo srpskog naroda, odnosno etnički Srbi.  :)

Pod Vlasima u ovom slucaju mislili ste na slovenski naziv Vlasi za Romane, koji su stari Sloveni - po mišljenju velikog broja naučnika - preuzeli od Germana.


Mircea

Postovani,
Srpski Bog Veles kao sto mu i ime kaze sadrzi u sebi dve srpske reci, v ili u, i les odnosno sumu ili drvo. O kontinuitetu drveta u srpskoj veri se najbolje moze razmisljati prilikom lozenja badnjaka za Bozic. Kao sto vidite Srbi se nikad nisu odrekli ni Velesa ni ostalih svojih Bogova, to je do sada bio slucaj pretpostavljam i kod vas.  Uostalom u tekstu koji ste mi prosledili nigde se ne negira da je Veles srpski Bog, pored prisustva kod nase slovenske brace nabrojane su mnoge informacije i pitanja koja neupucenog citaoca mogu samo da zbune.Otkud Volos u Grckoj ? Otkud Veles kod severnih naroda... ? Da li je Veles grcko, germansko ili ko zna cije Bozanstvo, sta to znaci na tim jezicima ? Mnogo pitanja a nigde odgovora. Samo pusta nabrajanja bez ikakvog logicnog objasnjenja, a to je priznacete najplodnije tlo za stvaranje iskrivljenih vizija proslosti, sadasnjosti i buducnosti ljudi koji zive na ovim nasim prostorima.
Negirati da je Veles srpski Bog je jednako negaciji da vam se ja sada obracam na srpskom jeziku. Ali vi se i sami slazete samnom kasnije prihvatajuci da je Vlah srpski naziv za odredjeni broj za mene Srba, a za vas Rum(i )una, koji zive u istocnoj Srbiji. Pravi naziv po vama je "рум'н (rumîn, rumân)".
Da li to onda znaci da ste se vi odrekli imena Vlah odnosno Velesa i da li je za vas ime Vlah pogrdno ? Tesko mi je da zamislim da su Srbi « pogrdno » nazvali po svom jednom od najpostovanijih i najvecih Bogova neki nesrpski narod. Naprotiv za mene kao Srbina je velika cast i kompliment kad me neko nazove Vlahom, ime koje cu sa ponosom nositi i nizasta ga se odreci necu.
Taj naziv Rumin je pretpostavljam  poreklom iz Vlahije ili Valachije, starog naziva za danasnju Rumuniju ? Zasto su, kako su sami sebe zvali voievodi i gospodari,  Tihomir, Vladislav,Besarab I... dali i odrzavali srpsko ime ruminskoj drzavi i to nista manje nego opet po Bogu Velesu ? Odnosno da li je to po vama bila zemlja Rumina ili Vlaha ? Da li su gore pomenuti gospodari, Tihomir, Vladislav, Besarab... bili Sarbi ili Rumini ? Ili cemo se opet vratiti na tezu da Veles i nije srpski Bog ?

Slazem se sa vama da etnogeneza jednog naroda nije statican proces, to mi Srbi najbolje znamo. Spisak bivsih Srba se svakim danom samo uvecava, kako vi kazete moda koja nikako da izmodi.  Pokusaj prikazivanja Vlaha kao nesrpskog naroda samo je jos jedan projekat u nizu koji vodi dodatnom razbijanju Srbije i stvaranju nove nacije, Rumina, ili nacionalne manjine, Rumuna. I sve to od etnickih Srba ciji je jedini « greh » sto uz svoj maternji srpski jezik su zadrzali i jezik koji su njihovi preci doneli iz Vlahije. Ali i da nisu zadrzali taj jezik, nasao bi se neki novi argument zasto ti ljudi nisu Srbi, primera u okruzenju ima koliko hocete, ali ne bih da ih pominjem, nije to tema.
Zahvaljujem se na poveznici za vlaski recnik, smatram da je to uz vas rad o zapisivanju vlaskih obicaja i rituala od velike vrednosti za cuvanje srpske tradicije i istorije. Ne bih da nabrajam ali sam nasao dosta reci koje koriste i ostali Srbi : staklo, braniste (zabran), bolesnica (bolestina), procep...Interesantno bi bilo znati da li su sve te brojne srpske reci donete iz Vlahije ili su usvojene po dolasku na podrucje danasnje Srbije ? Da li je broj srpskih reci veci u vlaskom ili rumunskom ?Odnosno da li su ta dva jezika ista ili je jedan od njih « evoluirao » i tokom vremena presao na nivo « knjizevnog » jezika? Primer « evolucije » jezika mozemo videti i u 21. veku takodje u okruzenju, na primer u danasnjoj Hrvatskoj.

Volcae, podrzavam vasu ideju da bi bilo jako vazno proucitinarode u kojima je latinski jezik dominantan a koje mi Srbi povezujemo sa Bogom Velesom. Mada ne treba zaboraviti da svaki narod nema isti istorijski put i evoluciju.Pre svega mislim da bi bilo najvaznije nepristrasno prouciti istoriju nase brace Rumuna, jer je jako tesko razumeti tzv vlasko pitanje bez razumevanja etnogeneze Rumuna. Video sam da je ta tema na neki nacin vec bila pokrenuta na forumu ali nazalost bez preteranog produbljivanja.  Bice mi zadovoljstvo da diskutujemo i na tu temu.