Предраг Мирковић,
Клење са околним селима : Душманић, Зеленик, Вуковић, Житковица, Мрчковац, Миљевић : (хроника) / Предраг Мирковић. - Клење : Српска православна црквена општина, 1999, стр. 229-257.
ВУКОВИЋ
ГЕОГРАФСКИ ПОЛОЖАЈ
Као и сва села у овој књизи, сем Житковице, и Вуковић се налази на путу Велико Градиште - Кучево, који се код Љешнице одваја од пута Кучево - Пожаревац и води десном страном Пека. Село је повезано с Голупцем асфалтним путем, што се одваја од суседног Зеленика. Смештено је у уској удолини дуж потока Вуковић, увученој између брда, а удаљено је око 1 километар од Пека. У другој половини XX века поједине породице су сишле уз главни друм и ту се настаниле.
Вуковић се граничи Зелеником, Снеготином, Српцем, Мустапићем и Мишљеновцем. У сеоском атару је Блатни поток, чији је извор на падинама Црног врха. У средини села је извор у чијој близини су се настанили први досељеници, обновитељи села, крајем XVIII века.
Кроз вуковићки атар протиче Пек на којем је још 1467. године била воденица.
Доста људи из Вуковића живи и ради у иностранству, највише у Аустрији, одакле доносе новац и улажу га углавном у подизање кућа и других зграда. За уређење самог села, а пре свега изградњу путева, тро- тоара, депонија, мање су заинтересовани.
Село има припада кучевачкој општини.
СРЕДЊЕВЕКОВНИ ВЛКОВАЦ
Село је настало у средњем веку као Влковац, како га залазимо у турском попису из 1467. године.
1 Названо је тако највероватније по човеку са именом Влк, односно Вук, доста раширеним међу средњевековним Србима.
На сличан начин добила су имена и оближња села Раброво и Мишљеновац: прво, према мушком имену Храбар, а друго, по воденичару Мишљену, чија је воденица била на Пеку, до српачког атара, у време кнеза Лазара.
2 Влковац је 1467. године, када се први пут помиње, имао 9 кућа: Његови домаћини су: Влкашин, Радетин син, Владислав, његов брат, Радислав, његов брат, Радислав, Влкашинов син, Видач, Влкашинов син, Вишан, Вранислављев син, Богдан, Борислављев син, Браја, Вуков син, Брајко, [стр. 229] његов брат и Радоје, Рајанов син.
3 Имена нам казују да су село настањивали Срби, који су га и основали.
Тадање село било је уз сам Пек, као и остала села поред ове реке и налазило се на њеној десној обали, на месту које се данас зове Белило. У његовој непосредној близини била је воденица са два витла, што значи да је село већ давно постојало и да је некада имало више кућа. Зашто би, иначе, градило тако велику воденицу, какву су имала неупоредиво већа села од њега, као Раброво, Клење и Триброде.
Само село се половином 15. века бавило ратарством, али у њему у време наведеног пописа налазимо и хас-виноград, власништво неког од високих турских чиновника, настањеног највероватније у Голупцу. Виноград је морао бити на данашњем Виноградарском брду, најпогоднијем месту за винову лозу.
Историјски извори после 1467. године веома дуго ћуте о Вуковићу. Ни он се, као ни оближња Житковица, не помиње у извештајима српске цркве, као ни у пописима аустријских власти, између 1718. и 1739. године, када се сва тада постојећа села из овог краја бележе. Нема га ни 1783. у извештајима аустријских шпијуна, који пролазе кроз Клење, Душманић, Зеленик, Српце, Љешницу, заправо путем на којем је и Вуковић.
По свему судећи, село је обновљено у последњој деценији XVIII века. А да је протекао дуг период од његовог потпуног расељавања до обнављања, говори чињеница да се о ранијем становништву не зна ништа.
Потеси у атару:
Јеленски гај. До Пека. Некад била шума у којој су боравили јелени. Сад су ту њиве с најплоднијом земљом.
Баре. Као свуда у печкој долини и овде је било доста бара. Данас их готово нигде нема. На њих подсећају само називи потеса.
Преко Пека. Предео на левој обали реке. Сада су тамо пашњаци, ливаде, топољари и врбаци.
Преко јаруге. Простор између Пека и јаруге за воденицу. Ту су њиве, пашњаци, баште и ливаде.
Пландиште, Планшће. Место где су некад чуване овце. Сад су ту плодне њиве.
Воденичко поље, Друму мори (пуд ка воденици).
Склад. На простору између два пута: ка воденици и ка Пеку. У раније време је ту била нека међа.
Арицар. Испод села, ка Пландишту. Нема објашњења за тај назив. [Стр. 230]
Виноградарско брдо, Ђула вињилор. Раније су ту били велики и лепи виногради.
Поењ. Значи пољане. Сада је ту обрадиво земљиште.
Ђукин поток, Огашу Ђуки. Назван по мушкарцу по имену Ђука, највероватније крајем XVIII и почетком XIX века.
Блож. Не зна се шта значи. Налази се између Ђукиног потока и снеготинског атара. Обрадиво земљиште.
Бунар. Пружа се од Бложа ка Снеготину. У неко раније време ту је морао да постоји бунар. Данас га нема.
Блатни поток. Огашу куј имала. Поток који тече од Туманског Црног врха и улива се у Туманску реку.
Фјаца. На влашком, значи присоје. Налази се на узвишењу са ког се пружа леп поглед на околину.То је шумски предео.
Збег. Сеоска утрина од вајкада. Назив из турског времена када се народ ту склањао од зулума.
Преко Српца. На међи са селом Српцима. Тамо су углавном шуме и пашњаци. Међу чини Српачки поток.
Ограда. Некад било ограђено земљиште, а значи исто што и заграда. Служило за испашу стоке у време пољских радова, кад су сви укућани у пољу.
Полошће. Вероватно потиче од речи полог. Раније су ту биле ливаде, а сада је шума.
Црни врх. На тромеђи између Вуковића, Снеготина и Љешнице. Некад се тамо вадио камен и довлачио за градњу кућа (кречњак). Шумски предео.
Широка падина, Пађина ларга. Налази се испод Црног врха. Тамо су углавном шуме.
Преко Љешнице. Предео поред Љешничке реке, која представља међу између Вуковића и Љешнице.
Кулме. Значи Диван.
Развој. Место где се раздвајају атари.