Pozdrav svima na ovom forumu!
Drago mi je sto sam ovde i sto ima puno tema za diskusiju - sve teme buduci vezane za Vlahe.
Evo moje kratke price na ovu temu:
Ja sam rodjen 1982. godine u Boru. Vlaski jezik nikada nisam ucio sistematski. Vecinu vremena nisam imao u okruzenju ljude koji bi pricali Vlaski da bih mogao "pokupiti" reci. Onaj manji ostatak vremena kada sam pak ucio vlaski bili su neki raspusti gde sam provodio vreme u Gornjanu i Gamzigradu te ucio po nesto vlaskog uglavanom od starijih ljludi. Moji vrsnjaci su govorili gotovo iskljucivo srpski u Gamzigradu, dok u Gornjanu nisam imao neku grupu vrsnjaka sa kojim bih komunicirao (tu su bili samo malobrojni clanovi familije iz kuce).
Danas, sa skoro 27 godina, mogu reci da ne znam bas govoriti vlaski, ali ga razumem buduci da sam savladao rumunski za ovih skoro 8 godina u Rumuniji gde sam studirao i sada radim.
Ako se zapitam zasto ja ne znam govoriti vlaski, odgovor na to pitanje me vraca na period osnovne ili srednje skole kada sam prvi put to upitao majku i ona mi dala odgovor. Ne mogu je citirati, ali njen odgovor je bio otprilike ovakav: Nisam vas (moju sestru i mene) ucila vlaski, jer biste posle teze naucili srpski u skoli i imali problema. Ja znam koje sam probleme imala i kako su me deca zezala... i koliko je tesko nauciti izgovoriti pravilno Č i Ć, i praviti razliku medju njima.
Tako sam ja progovorio na srpskom i govorio iskljucivo srpski od rodjenja do danas mogu reci, jer priznajem vlaski mi je za pricanje nekako udaljen. Mogu se uz trud i neko svesno kontrolisanje donekle pribliziti izgovoru Vlaha, ali cesto koristim reci koje su Vlasima nepoznate, a koje pripadaju danasnjem rumunskom jeziku koji sam naucio.
Drugu pricicu koju bih spomenuo je sa mojom pokojnom bakom
Jednom me je baka pitala (mislim da sam imao do 10 godina): "Tu śe jeşć?" - ja sam odgovorio "Srbin" - baka je rekla "Nu, tu eşć rumîń" (nadam se da sam pravilno iskoristio karaktere da napisem ono sto mi je ostalo i kako mi je ostalo u secanju).
Moje gornje pisanje bih posmatrao i malo kriticki, ne samo kao date price i nesto od cega se pocinje. Za majku sam se poceo pitati "Zasto se ona tako osecala? Zasto je mislila da ako je njoj to bio problem, da ce i nama biti problem? Ili ako ona nije uspela da ga resi tada, zasto da resava sa nama na taj nacin? Mozda bismo sestra i ja uspeli da se izborimo sa okolinom - savladamo Č i Ć, i savladamo okolinu koja kaze da si "glup" ako ne znas da diferenciras ta dva konsonanta.
Sa bakom izgleda kao da sam imao potpuno suprotno stavove kada se pogleda iz prve. Medjutim, ja sam govrio na srpskom, a baka na rumuńeşće. Ko je imao ppravo - baka ili ja? Mozda baka (ako je to rumîń imalo znacenje u smislu etnicke pripadnosti i porekla(?)), mozda ja (ako sam mislio na drzavljanstvo i etnicku pripadnost u smislu "zivis u drzavi koja nosi ime ...., naziv za tebe je po imenu drzave......." ili smo mozda oboje bili u pravu jer su znacenja bila takva da nisu izkljucivala medjusobno. Plus, govorili smo razlicitim jezicima iako smo razumeli jezik na kome onaj drugi govori.
Imam par vrsnjaka u familiji koji se stopostotno izjasnjavaju kao Srbi i nikako drugacije ne moze biti.
Zakljucio bih da iz ovih licnih prica postoji bar u mojoj porodici prihvaceno to misljenje da je Vlah nesto nize.
Sa jedne strane, to da je Vlah nesto nize, je moguce zbog toga sto se oni dominantniji uvek trude da manjinu "uvuku" u sebe, a sa druge strane sto je pozicija manjine takva kakva je i "tesko je ziveti" u toj poziciji, te se manjina priklanja vecini (osecaj sigurnosti recimo je jedan motiv). Ima i treciih koji u Vlasima vide posebnost i definisu je kao zasebnu kategoriju, te pokusavaju da je i u okviru zakona definisu kao zasebnu.
Sto se prikrivanja identiteta Vlaha tice, tu bih po gornjim kategorijama svrstao onu drugu navedenu - ljude koji shvataju da je tesko ziveti kao manjina, pa se priklanjaju veicini. I jos jednu "kategoriju" koju nisam izdefinisao, a koja je verujem jako zasupljena - osobe iz mesovitih brakova sa eventualno mesovitim daljim precima koje se ne mogu izjasniti kao pripadnici smo jedne etnicke zajednice.