ПОРЕКЛО СТАНОВНИШТВА: СВИЊАРЕВО

Započeo Volcae, 19.12.2010. 12:08

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Volcae

               Михаило Ј. Миладиновић, Пожаревачка Морава, СЕЗ XLIII, НИПС 25, СКА, Београд 1928, стр. 115-116

21. Свињарево.

              Свињарево се налази на висоравни и никад не бива плављено. Северно од села протиче Свињарски Поток1) а јужно Топоровац. Оба лети пресушују а зими се уливају у речицу Чокордин. У селу има само два бунара и два извора ("кладенца") те се лети oceћa оскудица за воду, што је необична појава у овој области. (Не праве више бунара због тога што треба много копати јер су дубоки око 24 метра. Извори имају влашке називе, први Шушур а други Фонтен). Земља за обрађивање налази се највише источно и западно од села и поједини делови зову се: Циганиште,2) Поље, Општина, Станиште, Код Велике Баре, Вујковац, Код Јере, Брежуљак, Свињарски Поток, Јазвина, Падина, У Виноградима, Иза Виноrрада, Утрина, Шумарица, Поље, Код Гробља, Топоровац, Бресница, Мала Бара, Мркула и Јевтин Поток.
              Село је тимочког типа и подељено сеоским путем на Горњу и Доњу Малу. Има свега 83 кућe са 438 душа.
              Северно од села (за 200 м.) налазе се трагови ранијег насеља (разно посуђе, алатке и др.). Најстарији досељеници ниcy причали да се село помештало са данашњег места. Међутим место где се налазе поменути трагови вероватно да је било старо насеље Свињари (Свинѩри)3, које је кнез Лазар дао Раваници са осталим селима из овог краја.
              У селу су ови родови:
              Фуфуљеви 20 к. (Св. Алимпије). Досељени су из Шарбановца (Црна Река) "одавно, не зна се кад". Kyћe су им у
____________________
              1) Овај је поток погрешно записан на секцији ген. карте као Селски поток.              
              2) Ово је место на секцији ген. карте погрешно записано Цигањи (премa влашком изговору који га зову Цгањи).              
              3 ) Monum. Serb., стр. 198.

- 115 -

Доњој Мали. - Имају рођаке у Орљеву . - Злоћењи 12 к. (Св. Никола); из Злота (Црна Река). Кyћe су им у обема малама. - Пpoтoрoњи 6 к. (Св. Ђурђиц); из Злота (Црна Река). Има их у Орљену. Kyћe су им у обема малама. - Винуљевци 5 к. (Петковица); из Николичева (околина Зајечара). - Флорикоње 13 к. (Петковица); из Николичева (Зајечар). - Андријоњи 4 к. (Велика Госnођа); из Ждрела (Млава). Kyћe су им у Горњој Мали. - Сандоњи 10 к. (Митровдан); из Злота (Црна Река). Kyћe су им у Горњој Мали. - Вујицоњи (Вујичићи) 6 к. (Св. Никола); из Николичева (Зајечар). Kyћe су им у Доњој Мали. - Myстaцoњи (Милошевићи) 1 к. (Св. Арханђел); из Исакова (Ђуприја). Kyћa им је у Доњој Мали. - Цокоњи 4 к. (Св. Арханђел); из оближње Сибнице. Били Срби сад порумуњени. Kyћe су им у Горњој Мали. - Георгоњи 2 к. (Св. Алимпије); дошли су пре 60 год. из Мајура (више оближњег села Кочетина).
              Заветина је Св. Никола (млади). Преславу немају.

- 116 -