ПОРЕКЛО СТАНОВНИШТВА: МАЛА ЈАСИКОВА

Započeo Volcae, 06.12.2010. 11:22

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Volcae

               Коста Јовановић, Неготинска Крајина и Кључ, СКА, Београд 1940, стр. 150-152

               5. Мала Јасикова.1) - Село је западно од Велике Јасикове; на северу, преко брда Садура и Воденичке (Глоговичке) Реке је насеље Салаш, а на југу Копривница. Куће су на заравњеној косици, која је између Селског и Гајског По-
____________________
               1) Испитивана 1912, 1914 и 1920 године.

- 150 -

тока, саставница потока Селишта, десне притоке Глоговичке Реке. Потоци су дубоко усекли корита, те не наносе штете кућама.
               Село обилује изворима и има четири "чешмје" у Селском Потоку и једну у Гајском Потоку, а има и много бунара.
               Места на којима су њиве, ливаде и гајеви се зову: Ливадиште (Ливез), У Гају, Испод Осоја (Кубдос), Велико Поље (Крипол Маре), Медведовац, Сељиште, Дубрава ("Думбрава"), Сеђин, Мрвиљ, Река, Свинеч, Гробиште, Осоје (Дос), Горониш, Облеч и Плај. Општинска шума и утрине су Горониш, Облеч и Лубеничиште (Лобеничиште).
               Село је збијеног типа и није подељено у крајеве и махале, а куће су размакнуте по 10-30 м, а негде и до 50 м.
               У Малој Јасикови је испитано 22 рода са 124 куће.
               Незнано Гробље (Морминц Парасиц) је остатак од неког ранијег насеља, а Сељиште је поред Воденичке (Глоговичке) Реке, где (поред пута Заечар-Неготин) има темеља од неког "хана" или "карауле." Старо Гробље (Морминц Батрњ) је на левој страни Селског Потока у коме се, по предању, сахрањивало пре сто година.
               Год. 1846 Мала Јасикова је имала 71, 1866 год. 95, а год. 1924 126 кућа.1)
               По предању пре 200 година место Велике и Мале Јасикове било је једно село на месту данашње Велике Јасикове, у коме су становале "арнаутске," "повлашене" (из "Влашке" досељене) породице. Предак једне "повлашене" породице, неки Матејеско (Матеја), паметан и цењен човек у селу, био је изабран за сеоског кнеза. "Арнаутске" породице нису хтеле пристати да "повлашеник" буде кнез и захтевале су да га смене, па су запретиле и убиством. Кад је Матеја увидео да му је опстанак у селу онемогућен, преселио се заједно са двема другим породицама у великојасиковачко Селиште. Али како је био у близини "арнаутских" породица, убрзо су се преселили у малојасиковачко Селиште. Пошто је ово место било поред пута и изложено "турским зулумима", преместили су се у шуму на данашње место, па се после село прозвало Мала Јасикова.
               Непознате су оне две породице које су са Матејеском засновале село, а од Матејеска су, веле, данашњи Марјановци (9 к., Св. Арханђео), чије је порекло "од Косова." - Први су досељеници, веле, такође дошли из Велике Јасикове; мисли се да су "повлашеници," у које долазе: Босијоковићи (Бусојешти, 8 к., Св. Никола), Младеновићи (Младенешти, 2 к., Св.
____________________
               1) В. у VI одељку Општег дела.

- 151 -

Арханђео), Ћосе (Кјосоњи, 4 к., Св. Никола), Бешћојке (5 к., Петковица), Мирешти (5 к., Св. Арханђео), Мивуљешти (4 к., Петковица), Најдоњи (Буклишешти, 6 к., Св. Никола), тако названи по једном претку који је био глават и Чивитани (3 к., Петковица) чији је деда трговао "чивитом".
               До 19. века је досељено неколико родова из околине и даљих крајева:
               Спарјеци (4 к., Митровдан) су досељени из Велике Јасикове, а пореклом су из "Влашке." - Тодорешти (9 к., Св. Никола), Тодор, чукундед је досељен из "Арђала" (Ердеља). - Драгићи (3 к., Петковица). Чукундед Драгић је дошао из неког села у околини, а пореклом је "од Косова." - Сламнешти (6 к., Петковица) су дошли од Заечара. - Марјаномикули, Мали Марјановци (3 к., Св. Арханђео) су досељени из Танде у Поречу. - Здравкоњи, Лунголешти и Мираешти (11 к., Петковица) су један род; доселили се из "Влашке".
               У 19 веку су досељени родови:
               Кирице (10 к., Св. Арханђео); прадеда је дошао из Велике Јасикове, а пореклом је из "Влашке." - Станојевци (4 к., Св. Никола); прадед Петар се доселио из Салаша, а пореклом је "од Косова." Старо су кумство имали у Салашу. - Кончеци (3 к., Петковица) су се доселили из "Влашке." - Царани (2 к., Св. Никола). Прадед Радул се доселио из Дренкове у Банату. - Јорговановићи (Јоргованешти, 10 к., Св. Јован). Прадед Јоргован се доселио из Рогљева, а пореклом је "са Косова." - Џањевци (10 к., Св. Никола) су се доселили из Душановца (Џањева). - Аловани, Сандулешти (4 к., Петковица) су се доселили из Халова преко Тимока. - Предуцићев (1 к., Петковица) дед се преселио из Велике Јасикове, а пореклом је из "Влашке."
               Сеоска је заветина Св. Илија.

- 152 -