Dobro, ovo nije o vlaškim selima, nego o toponimima (nazivima mesta ili prirodnih formacija) u okolinama vlaških sela. Ranije sam obratio pažnju na priče u medijama koje predstavljaju toponimiju sa navodno starim narodnim ishodištem i predanjama koje vežu krajeve Istočne Srbije sa Kosovskom mitologijom. Spomenuo sam primer „Miloševe Kule“ pored Donjeg Milanovca, a čije utvrđenje je u stvari hiljadu godina starije i koje je bilo izgrađeno za vreme Rimljana, ako ne i ranije.
http://forum.paundurlic.com/index.php?topic=293.msg896;topicseen#msg896U vezi time primetio sam naziv „Lazarev Kanjon”, koji se nalazi u predivnim Homoljskim Planinama:
Foto: Aleksandar Veljković
Ovaj naziv odmah podstiče na kosovskog Kneza Lazara, i zaista na sajtu Kluba Putnika Srbije čitamo:
Legenda kaže da su, posle bitke na Marici 1371. godine, konjanici kneza Lazara došli u ovaj kraj, zadržavši se tu određeno vreme, odakle potiče i ime reke i kanjona.http://www.serbiatravelers.org/html/istok/lazreka/istorija.htmAli nemoguće je da se radi o stvarnom narodnom predanju jer reč kanjon nije izvorno srpska niti čak slovenska.
Canyon, zapravo
cañon je španska reč i znači uska klisura ili gudura. Ušla je u američki engleski jezik verovatno tek u devetnaestom veku kad su se Sjedinjene Države proširile na zapadu u kojem obilovaju kanjoni i koji je ranije bio pod Španijom a kasnije Meksikom. Poznati Grand Kanjon iz Arizone prvi put je opisan na engleskom i nazivan Grand Kanjonom tek 1872 godine.
http://en.wikipedia.org/wiki/Grand_CanyonNe znam kad je ova sada engleska reč ušla u srpsku upotrebu, ali po svemu sudeći ne pre kraja devetnaestog veka. Zbog toga naziv Lazarev Kanjon ne može biti stariji od stotinku godina a veza sa Knezom Lazarom je neosnovana.