Šumadinci preko Kikinde na posao u Temišvar
Svetislav Petrović (52), elektrovarilac iz Kragujevca, javio se Regionalnoj privrednoj komori u Kikindi sa željom da radi u Rumuniji. On je suvlasnik firme „Pogrebna oprema Petrović“, koja u svojoj delatnosti ima i mašinske radove, pa bi želeo da radi u Temišvaru ili nekom drugom rumunskom gradu. Iz Kragujevca ima još zainteresovanih.
Svi su se oni javili kikindskoj komori nakon što su saznali da Rumuniji nedostaje radna snaga i da je Temišvarskoj regiji potrebno oko hiljadu radnika, najviše građevinaca.
- Prosledili smo prijavu i CV gospodina Petrovića, kao i ostale prijave zainteresovanih radnika, Komori u Temišvaru. Na primer, javio nam se i monter-instalater centralnog grejanja i elektrozavarivač (48) iz Ruskog Sela, kod Kikinde, koji ima 30 godina radnog iskustva. Za ponudu Rumuna zainteresovan je i mašinski inženjer iz Kikinde, koji je zaposlen u Kikindi, a ima iskustvo u proizvodnji delova za automobile - kaže Saša Tanackov, generalni sekretar Regionalne privredne komore Kikinda.
Prijave za posao usledile se nakon što je predsednik Privredne komore u Temišvaru Đurđika Korno pre desetak dana u Kikindi izjavio da Rumunija ima veliki problem s nedostatkom radne snage. U Temišvaru skoro da i nema nezaposlenih, jer su mnogi Rumuni ranije otišli na zapad i teško se vraćaju. Zbog toga rumunskim poslodavcima sada treba radna snaga, pa je traže i u susednoj Srbiji. Korno je rekao da se Rumunija ubrzano razvija, pa su u ovu zemlju počeli da dolaze radnici iz Kine, Pakistana, Mađarske i Moldavije.
- Potrebni su nam zidari, tesari, moleri, keramičari, električari, zavarivači, vodoinstalateri, ali i radnici za uslužne delatnosti, informatičari, ali i visokoobrazovani kadar, inženjeri, stručnajci za građevinarstvo koje je u punom zamahu. Nekvalifikovani radnici mogu da zarade mesečno oko 500 evra, uz plaćenu hranu i smeštaj - rekao je Đurđika Korno, vlasnik velike korporacije od 15 firmi, sa 1.500 zaposlenih.
On je tada napomenuo da bi on u svojim firmama mogao da zaposli 80 građevinaca. Nakon ove informacije, radnici iz Kikinde i okoline počeli su da se javljaju i ovdašnjoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje sa željom da rade u Rumuniji.
- Temišvarskoj komori, prema dogovoru, prosledili smo dokumentaciju o kvalifikacionoj strukturi svih nezaposlenih lica u Severnobanatskom okrugu. Predsednik te komore rekao je da će informacije proslediti zainteresovanim poslodavcima, a potom će oni precizno iskazati svoje potrebe za određenim profilom radnika. Oni bi sada trebalo da kontaktiraju s našom službom, ali još nemamo nijednu prijavu rumunskih poslodavaca - kaže Jelena Mitrović, direktorica kikindske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje.
Ona napominje da ne bi trebalo da bude problema oko budućeg zapošljavanja naših radnika u Rumuniji, jer je u februaru naša Nacionalna služba za zapošljavanje potpisala protokol o saradnji sa rumunskom Agencijom za zapošljavanje.
Nema javnog konkursa
Nije sporno da su Rumunima potrebni radnici, ali ne postoji nikakav konkretan javni poziv ili konkurs za prijavljivanje radnika. O tome bi konkretno trebalo da se dogovore dve države. Ako se pojedinačno jave firme, koje su članice Temišvarske privredne komore, onda mi možemo da reagujemo. Zasad ne možemo za svakog pojedinačno da tražimo posao - kaže Saša Tanackov, generalni sekretar Privredne komore u Kikindi.