Опис атара
Највеће површине атара налазе се под њивама ( око 620 хектара), на местима Пе ваље, Нерезиј и Парћа маре поред Тимока. То је и најплодније земљиште, али је Тимок плавећи га, већим делом загадио нанетим пиритом и тако учинио крајње неплодним, не само за гајење пољопривредних култура, него и дрвета.
Њиве се налазе на местима: Ваља маре, Ћунђалу, Фаџет, Јарба маре, П’р, Бужорна( некада је на том месту била шума пуна црвених божура), Ђалу маре, Огр’’з(некада је ту постојала ограда), Р’па алба, Куратури, Коста маре, Садури, Појењ и Дили балта.
Шуме покривају око 250 хектара атара на местима: Гриндури, Парћа мика, Појењ, Ђалу маре, Р’па алба и Коста маре. У шумама расту граница, цер, брест, клен, багрем, липа, јасен и руј. Некада је цели предео био покривен густим шумама; данас нема довољно шума па Злокућани оскудевају у огреву и грађи, па дрва купују од Ковиловчана и Рајчана или се, последњих година греју угљем.
Виногради су на око 130 хектара површине и налазе се на местима: Садури, Куратури, К’мп и Ђалу маре. У последње време Злокућани саде висококвалитетне сорте винове лозе.
Ливада и пашњака има око 130 хектара, а главне сеоске утрине налазе се на местима: Чука и Лак, поред села. Башта има на око 1,5 хектар и налазе се на месту Пе ваље.
Главне чесме у пољу су: Под, Чешмја селиште, Чешмја Ваља маре, Чесмја Коста маре, Пимиц, Марикешћи и веома издашан извор слатке воде – Извору лу Долка.
Народна метеорологија
Злокућани сматрају да је у њиховом селу зими доста хладно. Први снег падне око Петковице, али се на задржи дуго. Снег који падне око св. Араханђела, дуго се задржи. Неке године, зима се одужи, снег се не отопи све до априла и може бити дубок око 1 метар.
Лета су топла, најчешће сува, нарочито од св. Тројице до октобра.
Од ветрова, најчешће дува гроњак „из Брусника“ и кошава „из Косова“ у Бугарској. Горњак доноси пљускове, а север и кошава – кишу и снег.
Како је пољопривредни посао у великој зависности од атмосферских прилика, искуством, људи су научили да процењују долазак рђавог и лепог времена. Тако, ако се врапци сакупљају у јата, а кокошке чешкају – падаће киша. Кад је зора црвена, такође слути на кишу која ће падати „или у току дана, или сутрадан“. Кад сунце зађе за облак, па се за трен, пре него што ће дефинитивно нестати иза хоризонта, понова јави и засија пуним сјајем – поквариће се време. Ако у залазак сунца, кокошке лежу раније него обично, а сунце зађе црвено – падаће киша. У осталим случајавема, биће лепо време.
Топоними
Прикупљајући податке о топонимима, настојао сам да сазнам значење назива или о било каквом догађају који је везан за топоним. Топоними Селиште и Неразиј(Нерезине) говоре да су на тим просторима живели људи и да су гајили винову лозу. На месту Селиште сељаци, обрађујући земљу и данас, налазе стари новац и црепове. Осим ових постоје следећи топоними: (они који су писани италиком објашњени су посебно): Моара, Пимиц, Балтуца, Пјатра, Војна, Садури, Котарча, Плопј, Дујна, Бугар’ј, Јован, Закатор’ј. Дили балта, Гропање, Падињ, Вркан, Уљеј, Рикинчану, Бели брег, Гаура а лу Ст’нга, Балта, Манастире, Запис, Унгуреј.
Топоними Пимиц, Војна и Дили балта помињани су када је описивано Ковилово.
Пимиц(Пивнице).Злокућани су се одавно бавили виноградарством и на поменутом месту имали заједничке пивнице са Ковиловчанима. И данас, људи из села имају имања на поменутом месту која се налазе на местима где су били старе пивнице. Стари виногради били су на местима Пимиц и Коста маре. Гајили су следеће сорте винове: разни дренци, багрина и четерешка. Када је филоксера уништила винограде, осамдесетих година XИX века, људи су мислили да „држава баца отров“ и нису, у прво време, знали да се ради о опасном инсекту. Постојало је веровање да се виногради могу одржати само на песку, као што је то био случај у селу Врф, близу Видина, и у Брегову у Бугарској. Када је филоксера уништила винограде, пивнице су брзо опустеле. Са пропашћу винограда, судови за вино по пивницама су се од неупотребе расушили. Тада људи растурише пивнице.
Ипак, Злокућани нису заувек престали да се баве виноградарством. Почетком XX века, саде се нови виногради са америчком подлогом, отпорном на филоксеру у селу Рајцу, одакле је требало нову лозу прокријумчарити преко српско-бугарске границе. Тако је Петар Миноковић, успео да набави нову лозу од Манојла Кртсића из Рајца и засади први у Злокућу виноград на месту Куратури. На истом месту засадили су винограде, нешто касније, Димитрије Станковић и Крста Дудин. После њих засадише винограде Казаковци, затим и сви остали у селу.
Закаторј, на овом месту, поред потока, постојали су некада торови за овце.
Дили балта. На овом месту погинуо је неки Дели(ја) па је по њему име добила бара у коју је бачен.
Уљеј.На овом месту постојао је јак извор питке воде, окружен великом баром због које људи нису могли да користе воду. Да би решили то питање нађоше неко дебело стабло „као чабар“, издубише га и поставише тамо где је вода извирала и тако дођоше до питке воде.
Гаура а лу Ст’нга. То је пећина јужно од села у потоку Бели брег. Наводно, почетком XX века боравио је у овим крајевима веома лукав и опасан лопов из Велике Јасикове – неки Ст’нга. Са својим друговима крао је људима стоку, а код народа стварао страх да живи у поменутој пећини јужно од села.
Пар’с’та.Сада је на том месту шума, иначе име топонима значи нас спском – пустош.
Сапатурј(копање). Ту се први пут копало, кад Злокућани почеше да се баве земљорадњом. Од Сапатурј постоји урвина „велика колико осредња кућа која се никако не може затрпати ма колико у њу земља падала“. људи кажу да је ту некада био вулкан.
Манастире. Кажу, на овом месту био је неки манастир.
Унгуреј. На том месту је по причању мештана било некада мађарско село.
Неразиј(Нерезине).На овоме месту, одавно, Бугари копаше бунар – Гропану шћујулуј. Кад су изашли из бунара да једу, оставивши алат и јдну фрулицу којом се један од мајстора разонодио, на дну још недовршеног бунара, зачу се тутњава, земља се обурва и затрпа бунар. Много времена касније, по причању старих људи, кад је млео кукуруз у некој воденици на реци Јелашћији у Бугарској, онај мајстор чија фрулица беше затрпана у бунару, угледа је како плива по води.
Име и постанак села
Настанак села и порекло становништва повезано је, на неки начин, са селом Ковиловом. У давној прошлости, пре „неких 300 година“, Злокућани су зивели на месту Липије, у селу које се звало Липије, а они су се звали Липјенима. Били су блиски суседи са Ковиловчанима. живели су у 5 до 6 бурдеља, по предању, и бавили се сточарством, „за кукуруз и жито нису ни знали, него су користили плодове жита и кукуруза са биљака које су слободно расле у пољу, пошто су их птице тамо посејале“. Зрневље су тукли у дрвеним посудама, мешали га са копривама и јели. У исхрани су употребљавали месо, углавном овчије и козје. Одело су правили од овчијих и козјих кожа. Покућство бурдеља било је врло оскудно и састојало се од лежаја направљеног од прућа, траве и лишћа и неколико дрвених посуда. На средини бурдеља било је огњиште, на које би навукли целу грану и тако би се грејали.
У то време, овим крајевима владали су Турци, који су били веома „грамзиви и љути“. Липјени нису живели сложно са својим суседима Ковиловчанима и стално су се гложили са њима. У таквој ситуацији изроди се сплетка, погину неки Турчин кога нађоше испред бурдеља Липјена. Бојећи се турске одмазде, Липјени одлучише да се преселе. Једне ноћи подигоше се и пођоше на југ - уз Тимок. Идући тако стигоше код чесме у Селишту, испред данашњег села где их срете неки Турчин по имену Реџеп који је у близини градио воденицу на Тимоку. Они се грдно уплашише, али убрзо сазнадоше да би Реџеп волео да раде на његовом „чифлуку“.
Турчин Реџеп је на простору где је данас школа и месна канцеларија имао велики пчелињак са 200 вршкара и своје имање. Био је богат и моћан. У околним шумама било је доста дивљих животиња које су му правиле штету обарајући кошнице. Потребно је било чувати кошнице а и на имању је требало радити. Зато предложи Липјенима да раде код њега. Пошто нису имали другог избора они пристадоше да раде на Реџеповом имању и да га чувају, а за узврат он им дозволи да тамо између брда, на месту Лак, направе село. Одредио им је плату од „једног злота“. Наводно по томе новцу село доби име Злокуће, а становници, Злокућани. Ископавши нове бурдеље на месту Лак, мало повише данашњег села, неколико старих породица Липјена ударише колац данашњем Злокућу.
Село је више пута, у току своје историје мењало име. Према неким ауторима најпре се звало Кутлуловац и Злокућан, затим Злокуће. У периоду између два светска рата добило је име Александрово, а после ослобођења од Бугара 1945. године поново је повратило своје старо име – Злокуће.
Порекло становништва
Староседеоцима се могу смтрати стари родови Липјена који су се населили на месту Лак, близу данашњег села, ископали бурдеље и основали данашње село. На основу добијених података и израчунавањем дужине живота појединих генерација може се закључити да је село настало у 16. веку. Ти родови су били:
Никуловци(данас Николићи, 8 кућа, славе Петковицу),
Гугуљи: Миноковци(Миноковићи, 2 куће славе св. Николу),
Лападатовци(Лападатовићи, 11 кућа, славе св. Николу),
Динковци(Динковићи, 5 кућа славе св. Николу),
Пашујковци(Пашујковићи, 13 кућа славе св Арханђела),
Гоговци(Гоговићи, 6 кућа славе Петковицу).
Касније, вероватно у 17. веку, насељавају се други родови из Румуније:
Царановци(Царановићи, 8 куће славе св Николу),
Паросовци(Јовановићи, 3 куће славе Петковицу),
Радицовци(Радицовићи, 6 кућа славе Петковицу),
ПрунаровциПрунаревићи, 6 кућа славе Петковицу).
Пре око 150 година, тј. У 18. веку насељавају се нови родови, са мање удаљености, који вероватно нису завршили започете миграције у претходном веку. Тако у Злокуће долазе:
Шпиковјановци(Шпиковјановићи, 4 куће славе Петковицу) из Шипикова,
Сандуловци – „Вакшинори“(Сандуловићи 9 кућа славе Петковицу, вероватно су се доселили са Вукшине у атару Великог Јасеновца,
Србуловци(Србуловићи 9 кућа славе св. Николу, дошли су из бугарског села Косова),
Бреговјановци (Бреговјановићи 3 куће славе Петковицу) доселили су се из бугрског села Брегова,
Уруковци (Уруковићи, 10 кућа славе св. Николу) дошли су из Рушчука у Бугарској,
Чуковци (Чуковићи, 4 куће славе Петковицу).
Насељавање у Злокуће наставља се и у XX веку и после. Тако су дошли:
Балајановић, 1 кућа слави Петковицу, из Ковилова,
Марковић, 1 кућа, из Ковилова,
Станојевић, 1 кућа доселио се из Делејне у Бугарској,
Стојковић Петко, 1 кућа доселио се из Црномаснице и
Ковачевић, 1 кућа, циганин-ковач из Румуније
Дуркановци су „млади род“(Ђуркановићи 2 куће, славе Петковицу)..
Село се повећавало доласком нових родова, али и долажењем зетова и снаја из ближе и даље околине. Тако су Чушевић Јон, Димитријевић Бора и Сингуриловић Ђорђе, дошли у Злокуће као зетови из Ковилова. После 1920. године око 20% мушкараца је призећено са стране, а исто је и са снајама.
После 1945. године није било досељавања и одсељавања породица из Злокућа.
Код Сандуловића постоји, од скоро, снаја из бугарског Цар Петровог села. Такође постоји још неколико снаја из сврљишког краја, као и неколико зетова са Дели Јована(Јабуковац, Плавна) и један из Рајца. Прва снаја из Рајца која се удала у Злокуће била је Стана Алексић, од Бињиша, која се удала у породицу Миноковића.
1967. године из села је било стално запоселних шесторо мушкараца и то по два у Бору и Неготину и по један Прахову и Зајечару. На привременом раду у иностранству било је их је тринаест, и то: по шест у Француској и Аустрији и један у Немачкој, од тога две жене.
Детаљи из прошлости села
Дошавши овамо стари Липјени почеше се бавити земљорадњом. Да би дошли до плодне земље требало је искрчити шуму. Прве њиве настају на месту Сапатури где су сејали пшеницу јерицу и морали плаћати Турцима порез. У прво време давали су „1 сноп на 100, а касније – 2 на сто снопова“.
Године 1916. и 1917. у селу је завладала епидемија неке опасне, смртоносне боелсти, болести која је остала у трајном сећању народа. Умирало је 5 до 6 људи дневно. Једну кућу затворише бугарске власти. После су рекли да се ради о чуми. Болесници су имали високу температуру. Бабе су лечиле болеснике и на посебан начин спроводиле предохрану. Људи су на неком месту откопали орахове жиле тако да се испод њих могао провући одрастао човек, па су туда провлачили и болесни и здрави док су им бабе бајале.
У периоду између два рата, негде око 1931. године, основана је у селу задруга. У то време, у Рајцу постоји веома развијен покрет задругарства, па како су ова два села била доста чврсто повезана у то време, злокућанска задруга настаје под утицајем Рајчана. Књиговођа је био Аца Петровић из Рајца, а магационер Радицовић Флора из Злокућа. Задруга се бавила продајом соли, шећера, гаса, памука, боје, дувана и других потребних артикала.
Најважнији догађаји у последњих пет година били су велики одлив радне снаге у инсотранство и изградња моста. О мосту је детаљно писано у једном од претходних одељака овог рада, а када је реч о одласку Злокућана на привремени рад у инстранство, скоро да нема кућа из које није неко отишао,а из појединих кућа и два и три члана. 1967. године на привременом раду у иностранству било је 10 мушкараца и 2 жене, а при крају периода овог истраживања било их две стотине.
Миграциони процеси према Западној Европи су само један облик миграције седамдесетих година XX века. Могућност веће зараде је један важан мотив, али и положај села, окренуто је према заласку сунца, ка долини Тимока кроз коју пролази зелезничка комуникација Ниш-Прахово Пристаниште која је спона са целим светом. Железничка пруга и возови који сваког дана, уз писак локомотриве пролазе њоме, стварали су код људи немир из кога се рађала жеља за путовањем. Раније су из села путовали на рад у Румунију и Америку, а данас иду према Западној Европи.