OPIS GRADA KLADOVA (FETH-I ISLĀM) - (1666 god.)

Započeo Volcae, 29.09.2012. 14:57

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Volcae

     Evlija Čelebi. Putopis: Odlomci o jugoslavenskim zemljama, Hazim Šabanović (prevod, uvod i komentar napisao), Svjetlost, Sarajevo, 1967. str. 544-545.


OPIS GRADA KLADOVA (FETH-I ISLĀM)


    Podigao ga je Gazi Bali-beg7, jedan od komandanata Mehmeda II Osvajača, ... godine. To je ugledan kadiluk sa rangom kadiluka od sto pedeset akči na teritoriji vidinskog sandžaka u budimskom ejaletu. U nahiji ovog kadiluka ima sto sedamdeset sela. Tu se nalazi predstavnik spahija Porte (sipah kethoda yeri), seradar janičara (yeniçeri serdari), gradski dizdar sa tri stotine članova gradske posade, tržni nadzornik (muhtesib), baždar, povjerenik za ribarstvo (balik emini) i povjerenik za harač (haraç emini).
    Tvrđava se nalazi na jednom uzvišenju na obali Dunava. Građena je u obliku četvorougaonika i snabdjevena sa dvanaest jakih i visokih kula, koje su građene od tvrdog materijala, a pokrivene su daskom. Tvrđava ima dvostruke zidove, opkop i jednu demir-kapiju koja je okrenuta prema jugoistoku. U kuli, iznad kapije, nalazi se Sulejman-hanova džamija sa minaretom zidanim od cigle i kuća dizdara. Opseg tvrđave iznosi hiljadu i stotinu koraka. To je malena i jaka kamena tvrđava građena tako tvrdo kao da ju je gradio Šeddād. U dolma-palanci, koja se nalazi na Dunavu, kuće su trošne i u njima ne stanuje niko. Sa dunavske strane nalazi se trostruki gradski bedem. Tu stoje topovi kojima nema ravnih. Municija i oružje su takođe savršeni. Pred gradskom kapijom nalazi se musala (namazgah meydani) i mejtaš (cenaze musallasí taşi).

    Opis vanjske varoši. — Na jugoistočnoj strani grada nalazi se vanjska varoš u kojoj postoje samo četiri muslimanske bogomolje i četiri stotine prostranih kuća, prizemnih i na sprat; građene su od tvrdog materijala. Neke su pokrivene daskom, a većina crvenim ćeremitom. Okružene su vinogradima i baščama. Najbolje su kuće Mustafa-age Čaluka i Osman-paše Čaluka sa velikim porta-kapijama. Tu postoji svega pedeset kuća.
    U čaršiji ima jedan lijep i prijatan hamam sa dobrim zrakom i jedan han u kome borave bogati trgovci; zatim postoje dvije medrese učenih ljudi, dvije derviške tekije i pet osnovnih škola. Na obali Dunava nalazi se pedesetak dućana u kojima se izrađuje i prodaje [str.544] municija, zatim pedeset ribarnica (balik mahzenleri), jer su svi stanovnici bogati trgovci ribom. Veliki su ljubitelji stranaca i prijatelji sirotinje; to su darežljivi ljudi, ugodnici božji.
    Budući da je klima vrlo prijatna i umjerena, mladići i djevojke su jako naklonjeni ljubavi; to je posljedica uticaja vode Dunava.
    Svo stanovništvo govori bošnjački i turski, a znaju i vlaški. Svi nose grimizne kalpake i krajišku odjeću. U licu su rumeni i vole da uživaju i da se provode u porodičnom krugu ... To su, međutim, dosta sirovi ljudi; prosvjećenih ljudi nema; samo mladići lijepo sviraju uz gusle (?), tambure i frule po čaršiji i trgu. Izvan varoši nalazi se bezbroj vinograda i bašča.
    U ovoj varoši uživao sam tri dana i tri noći i išao u lov sa Osman-pašom Čalukom. Odatle sam se ukrcao u jednu lađu i sa svojim konjima prešao rijeku Dunav i došao u Vlašku. [str.545]