ПОРЕКЛО СТАНОВНИШТВА: ВИТЕЖЕВО

Započeo Volcae, 21.12.2010. 14:41

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Volcae

               Михаило Ј. Миладиновић, Пожаревачка Морава, СЕЗ XLIII, НИПС 25, СКА, Београд 1928, стр. 127-128

30. Витежево.

              Витежево је у долини опкољеној брдима: Крушаром, Обршитуром и Коњешицом1.) Са Обршитура слива се "Сеоски Поток" који пролази кроз сред села и утиче у поток Бељеву (добио име по белој води) који се од тада зове Булињак и примивши још један поток Булињак, утиче у Ресавчину. У атару се налазе и ови потоци: Клин Поток, Трнчар и Репушин. Има десетак извора од којих су знатнији: Бела Чесма, Ладна Чесма, Извор и Циганска Чесма. Поједини делови сеоског атара су: Јелењак, Репушин, Трнчар, Зли Поток, Крушар, Обршитур, Селско Поље, Клин Поток, Бучина, Бела Вода, Булињачко Поље, Бељево, Булињак, Дрењар и Лесково.
              Село је тимочкоr типа а мале се зову по имену родова који у њима станују. У селу има 298 кућа са 1732 душе.
              Према причању потомака најстаријих родова ово је село постало у средини XVIII века. У прво време није било где је данас већ источније за 3 км., на месту које се зове Репушина. Ту су трпели оскудицу у води а и ветрови су им досађивали. Због тога су се преселили на данашње место где су нашли довољно воде.
              Половина становника су Власи, али се посрбљавају. У селу има и две куће Цигана.
              Родови су:
              Maтeјићи 30 к. (Св. Петковица). Досељени су из Ердеља пре 155 година. - Одерковићи 60 к. (Св. Арханђел). До-
____________________
              1) На секцији rенералштабне карте записано је Коњушица, али га тако нико не зове. По предању брдо је добило име што су на њему "пасли коњи кнезa Лазара".

- 127 -

сељени су из Рановца (Млава), према причању потомака, крајем XVIII века. - Tpyjићи 20 к. (Св. Арханђел); дошли су из Рашанца (млавски срез) пре 130 година. - Пeткoвићи 30 к. (Св. Арханђел); из Црне Реке (Валакоње и Подrорац). - Пушњаци 18 к. (Св. Арханђел); из оближњеr Кушиљева. - Kyрићи 32 к. (Св. Никола); из Јасенова (ресавски). - Бежунари 23 к. (Св. Петковица); из Црне Реке. - Пeтpyцићи 9 к. (Св. Арханђел); из Ердеља . - Гepгићи 7 к. (Св. Арханђел); из Исакова (параћински). - Гpyjући (Пицање) 12 к. (Мала Госпођа); досељени из Ердеља. - Jeкићи 12 к. (Миољ-дан); из Црне Реке. - Kлeпaнoвићи 5 к. (Св. Петковица); "из прека", вероватно из Ердеља или Баната. - Маџари 2 к. (Св. Никола); из оближњег Породина. - Турчани 6 к. (Св. Петковица); "из прека'', вероватно из Ердеља. - Пayцићи 24 к. (Велика Госпођа); из Ердеља.
              Сеоска је слава Ђурђевдан а преслава Петровдан.

- 128 -