УНЕСКО: КОНКУРС МЕЂУНАРОДНОГ ФОНДА ЗА КУЛТУРНУ РТАЗНОЛИКОСТ

Started by Paun, 14.02.2015. 09:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Paun

11. II 2015.
ЗАВОД ЗА ПРОУЧАВАЊЕ КУЛТУРНОГ РАЗВИТКА
КОНКУРС 2015: Међународни фонд за културну разноликост


http://www.zaprokul.org.rs/ArticleDetails.aspx?ID=378

УНЕСКО (UNESCO) је објавио 6. позив за финансирање пројеката из Међународног фонда за културну разноликост (у даљем тексту Фонд). Фонд је формиран на основу члана 18. Конвенције о заштити и унапређењу разноликости културних израза, која је усвојена на 33. Генералном заседању Организације уједињених нација за културу, науку и образовање 20. октобра 2005. године, а ступила на снагу 2007. године. До јануара 2015. године, 134 земље и Европска унија потписале су Конвенцију о заштити и унапређењу разноликости културних израза (Унеско 2005) (у даљем тексту Конвенција).

Конвенција представља међународни правни инструмент чији је циљ да уметницима, професионалцима у култури, практичарима и грађанима пружи могућност да креирају, производе, дистрибуирају и уживају у различитим културним добрима, услугама и активностима, укуључујући и сопствене.

Потписивањем Конвенције стране постписнице су се сагласиле са принципима једнаког приступа, отворености и баланса на међународном нивоу истовремено потврђујући своје право и одговорност за развој практичних политика и мера на националном нивоу које ће развити одржив и динамичан културни сектор. Ово треба остварити увођењем правних, финансијских и других инструмената културне политике, јачањем професионалних капацитета предузетника који раде у културним и креативним индустријама и оснаживањем организационих структура које имају директан ефекат на различите фазе ланца вредности, од стварања до продукције, дистрибуције и приступа различитим изворима културних израза. Конвенција такође обавезује владе да уведу практичне политике и мере које подстичу креативност, омогућавају уметницима приступ тржишту, и омогућавају доступност њихових производа јавности.

Конвенција препознаје допринос културних индустрија економском и друштвеном развоју, промовише интеграцију културе у одржив развој и охрабрује међународну сарадњу у циљу олакшавања мобилности уметника и размене културних добара и услуга.

Циљеви и приоритети конкурса
Међународни фонд за културну разноликост подржава широк спектар активности - од изградње/јачања капацитета и културног мапирања, преко анализе практичних политика и њиховог развоја, до подршке предузетништву и јачању културних индустрија. Додатне информације о пројектима који су подржани од стране Фонда о њиховим достигнућима, могу се наћи у оквиру трећег издања брошуре Фонда на интернет страни (http://unesdoc.unesco.org/images/0023/002311/231114E.pdf)


Конкурс
Избор пројеката који ће бити подржани од стране Фонда састоји се из две фазе: прва, пре-селекциони процес подразумева национални ниво и избор предлога пројеката од стране комисије која се формира посебно за ту прилику од стране надлежног министарства (Министарства културе и информисања) и Националне комисије за Унеско.
Комисије за избор пројеката су задужене да ураде преглед и оцену пристиглих пројеката, како би утврдиле да ли су пријављени пројекти релевантни, технички задовољавајући, да ли испуњавају предметне приоритете, као и да испитају њихову одрживост. Држава има право да кандидује максимално четири пројекта из Србије (највише две апликације попуњене од стране јавних институција и највише две апликације из цивилног сектора).По избору предлога пројеката комисија их шаље Секретаријату Унеска и тиме кандидује за коначну селекцију коју врши Унескова стручна комисија, односно панел експерата.


Како конкурисати
• 2015. година доноси новину у начину пријављивања пројеката за подршку Међународног фонда за културну разноликост. Наиме, креирана је интернет (on-line) платформа за пријаву предлога пројеката на коју се постављају (upload-ују) електронски попуњени апликациони формулари. У прилогу овог обавештења налази се детаљан Водич за приступање и начин попуњавања on-line aplikacije (Annotated Guide). Сваки апликант ће најпре морати да се региструје за коришћење on-line платформе преко интернет адресе (link-a) доступне на 5. страни Водича (Annotated Guide - http://en.unesco.org/creativity/ifcd/apply/how-apply-ifcd, након чега добија лозинку путем које се пријављује на свој налог (account), односно на елекстронску апликацију (on-line application form) који затим попуњава према правилима добијеним у Водичу (Annotated Guide).
• Формулар попунити у електронској форми на енглеском језику.
• Обавезно потписати и датирати апликацију што је последњи корак у електронској форми на сајту за пријаву пројеката
• Обавезно електронски приложити документа (upload-овати) која доказују статус актера (потврда из Агенције за привредне регистре, статут организације/институције или извод из статута (уколико је исти преопширан). Сва документа потребно је приложити у оригиналу на српском, и документ преведен на енглески језик.


Критеријуми вредновања
Пријаве ће се оцењивати од стране панела међународних експерата на основу критеријума које је утврдио Међувладин комитет и Конференција чланица о коришћењу средстава Фонда.


Приликом попуњавања формулара треба имати у виду:
• Максимални износ за који се аплицира код Фонда за програме/пројекте је 100.000 америчких долара,
• Наведене критеријуме о томе коју врсту пројеката Фонд подржава,
• Ограничења по питању броја речи у пољима у формулару треба поштовати,
• Структура буџета требало би да буде јасна и детаљна
• Треба да постоји кохерентност између планираних активности, очекиваних резултата и буџета
• Суфинансирање и сопствени допринос пројекту (co/self-funding) није обавезно, али се изразито подржава као инструмент који обезбеђује одрживост пројекта, и у том случају пожељно је приложи потврду у писаној форми.



Позивамо све заинтересоване институције, владине и невладине организације да до 15. априла 2015. године (до поноћи) попуне електронску пријаву предлога пројеката
У сваком тренутку можете се обратити за помоћ и консултацију око попуњавања апликација Бојани Субашић ([email protected]; тел: 011/2637 565) и Ивани Зечевић ([email protected]); тел: 011/3398 908).
Консултације се могу обавити и лично заказивањем састанка на број телефона 011/2637 565, у Заводу за проучавање културног развитка, у Улици Риге од Фере 4, понедељком и петком од 14-16 часова.

Пријаве пристигле после наведеног датума неће бити узете у разматрање, као и оне чија документација није потпуна.
Резултати конкурса биће познати у децембру 2015. године, док ће се потписивање уговора за одобрене пројекте обавити у марту 2016. године.

Детаљније информације о Међународном фонду за културну разноликост могу се добити на интернет адреси https://en.unesco.org/creativity, као и информације о пројектима који су до сада подржани из Фонда у претходна три позива https://en.unesco.org/creativity/ifcd/project-profile

Текст Конвенције 2005. можете преузети са: https://en.unesco.org/creativity/convention/2005-convention/2005-convention-text, као и https://en.unesco.org/creativity/convention/2005-convention/operational-guidelines (оригинал) или на https://en.unesco.org/creativity/content/serbian-version-2005-convention-and-operational-guidelines-now-available-1 (текст Конвенције са оперативним смерницама на српском језику)

За сва специфична питања у вези са конкурсом, можете се директно обратити и Секретаријату УНЕСКО на: [email protected]
Културна разноликост је један од кључних појмова на којима се темељи утицај културе у програмима одрживог друштвеног развоја, као и борба против негативних ефеката економске, технолошке и политичке глобализације. Овај појам такође афирмише културну политику базирану на поштовању људских права, промоцију интеркултурног дијалога, борбу против свих облика дискриминације, заштиту језика, културног наслеђа и културних израза мањинских народа, група и заједница, мултикултуралност и језичку разноликост.
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!