Govor mržnje je svaki oblik izražavanja koji podstiče, promoviše ili opravdava netoleranciju, diskriminaciju i neprijateljstvo prema pripadniku druge rase, nacionalnosti, veroispovesti, pola, seksualne orijentacije, porekla i ostalih ličnih stvojstava pojedinca ili grupe. Govor mržnje možemo prepoznati na osnovu njegovog cilja da izazove negativne posledice u vidu marginalizacije pojedinca ili grupe, u zavisnosti od njegovog/njihovog ličnog svojstva ili pripadnosti.
Govor mržnje se manifestuje kroz:1. stvaranje prezira prema određenom licu ili grupi;
2. stvaranje negativnog stereotipa prema određenom licu odnosnu grupi;
3. podsticanje diskriminacije i neprijateljstva;
4. osudu okoline prema određenom licu ili grupi;
5. izazivanje osećanja nesigurnosti i straha kod određenog lica/ili pripadnika određene grupe;
6. nanošenje fizičkih i psihičkih bolova određenom licu odnosno pripadniku određene grupe;
7. upućivanje pretnji određenom licu odnosno grupi;
8. podsticanje i izazivanje nasilje prema određenom licu ili grupi;
9. stvaranje osećaja kod velikog dela građana da je takvo ponašanje prema određenom licu/grupi društveno poželjno i opravdano;
10. izazivanje osećaja kod širokog kruga građana da će takvo ponašanje biti tolerisano, i neće biti predmet odgovornosti.
Lično svojstvo određenog lica odnosno pripadnost određenoj ranjivoj grupi je od suštinskog značaja za određivanje pojma govora mržnje. Poruka izražena u govoru mržnje usmerena je uvek na lično svojstvo ili specifičnosti svojstva ugrožene grupe. (izvor
www.yucom.org.rs)
Prezentacija: Govor mržnje u onlajn medijima u Srbiji (pdf), predstavljena u Medija centru 22. maja 2013. godine
Autorka: Dubravka Valić Nedeljković
Snimak: Okrugli sto o govoru mržnje na internetuOkrugli sto je održan u organizaciji Misije OEBS u Srbiji, Evropske komisije, UNESCO, Mreže za profesionalizaciju medija Jugo-istočne Evrope i Medija centra.
Spisak učesnika (pdf)
Više o događajuPodelite primere govora mržnje na internetuSvi možemo doprineti zaustavljanju širenja mržnje na internetu i društvenim mrežama tako što ćemo naučiti da ga prepoznajemo i primerima skrenemo pažnju javnosti na njegovu upotrebu.
Slanjem svojih primera, koje Medija centar objavljuje, pomažete širenje svesti i edukaciju o govoru mržnje. Pomozite nam da uključimo što veći deo zajednice u praćenje objava koji sadrže govor mržnje i diskusiju na ovu temu obeležavajte tagom #GovorMržnje radi lakšeg praćenja.
Komentare, linkove i ilustracije pošaljite u
fejsbuk sanduče Medija centra ili putem e-adrese
[email protected], a urednički tim Medija centra će te primere predstavljati javnosti.
Žalite se Savetu za štampu na govor mržnjeOnlajn mediji odgovorni su kako za tekstove, tako i za komentare koje objavljuju, a Kodeks novinara ih obavezuje da učine sve da izbegnu govor mržnje i diskriminaciju. Ukoliko se, kao pojedinac ili grupa, osetite ugroženim nečim što je objavljeno, obratite se Savetu za štampu.Savet za štampu je nezavisno, samoregulatorno telo, osnovano da bi poštovanje Kodeksa novinara Srbije u štampanim i onlajn medijima, kao i u novinskim agencijama i da bi rešavalo žalbe pojedinaca i institucija na sadržaje tih medija. U nadležnosti Saveta je i medijacija između oštećenih pojedinaca, odnosno institucija, i redakcija, kao i iznošenje javnih opomena za kršenje etičkih standarda utvrđenih Kodeksom novinara Srbije.
Savet ima Komisiju za žalbe koja odlučuje o žalbama na tekstove, fotografije, onlajn komentare i druge sadržaje medija, njihovih vebsajtova, internet portala i novinskih agencija. Komisija je tu da Vam pomogne i njene usluge su besplatne. Na odluku se čeka najduže 45 dana dana prijema žalbe.
Žalbu možete podneti kao pojedinac ili organizacija, u ime određene grupe, ali je važno da znate da Komisija razmatra samo žalbe onih koji se smatraju lično oštećenim. Takođe, treba da znate i da je Savet nadležan samo za sadržaje medija, a ne i za tekstove i komentare na društevnim mrežama, forumima, sajtovima nevladinih organizacija.
Žalbu možete poslati na adresu: Savet za štampu,
Ljube Jovanovića 9 c, 11000 Beograd, ili elektronskom poštom na adrese:
[email protected] ili
[email protected] ili popunjavanjem obrasca na vebsajtu.
Detaljnije informacije o radu Saveta za štampu nalaze se na adresi
www.savetzastampu.rs.
Korisni linkoviKampanji protiv govora mržnje Saveta Evrope - No hate Speech Movement Virtuelno-realno na TviteruFejsbuk grupa No hate Speech MovementSavet za štampu Net patrola – prijavite nelegalne sadržaje Uputstvo za prijavu zabranjenih sadržaja na FejsbukuČlanci o govoru mržnje Govor mržnje na internetu (Deutsche Welle)Govor mržnje: Pojam i nacionalni pravni okvir (YUCOM)Govor mržnje i zločin mržnje kao instituti međunarodnog i domaćeg prava (YUCOM) Kako suzbiti govor mržnje na internetu (Radio Slobodna Evropa)Govor mržnje u onlajn medijima jugoistočne Evrope (UNESCO)***
Zbirka primera govora mržnje (pdf, 2.6 MB)
Primere je prikupljao tim Medija centra tokom septembra meseca 2013. godine.izvor:
http://www.mc.rs/govor-mrznje-na-internetu.3542.html