Birački spiskovi manjina falsifikovani N. M. Jovanović | 03. 08. 2010. - 00:02h | Foto: Beta |
Kada je reč o izborima za manjinske savete, pored problema oko bošnjačkog saveta, podjednako zanimljiv način formiranja posebnih biračkih spiskova za izbore svakog od nacionalnih saveta. Zbog uputstva o postupku upisa u birački spisak koje je napravilo Ministarstvo za ljudska i manjinska pitanja, primećen je veliki broja falsifikovanih upisa u biračke spiskove, tvrdi poverenik za dostupnost informacija od javnog značaja Rodoljub Šabić.
- S tim u vezi moram reći da je potpuna neistina da je ministar Čiplić bilo kada, a pogotovo ne kako izjavljuje „u nekoliko navrata“, meni objašnjavao proceduru upisa u biračke spiskove. Uostalom, za tako nešto nema nikakve potrebe.
Zakonom utvrđena procedura je potpuno jasna i tu nema šta da se objašnjava. Zakonom utvrđena procedura i nije bila izvor nijednog problema.
On objašnjava da je izvor problema uputstvo, odnosno instrukcija o postupku upisa u poseban birački spisak nacionalne manjine.
- To uputstvo je dalo mogućnost da bilo ko, bez provere identiteta i bez ikakvog posebnog ovlašćenja podnosi „u ime građana“ i to praktično neograničen broj zahteva za upis u poseban birački spisak. Od početka je bilo očigledno da se ovim uputstvom krajnje neoprezno širom otvaraju vrata mogućim zloupotrebama, što se u praksi i utvrdilo - kaže Šabić.
Poverenik tvrdi da „nema nikakve sumnje da su raznorazni aktivisti upisali u posebne biračke spiskove veliki broj građana bez njihovog znanja i protivno njihovoj volji.
- O kom broju se tačno radi, teško je utvrditi, ali u svakom slučaju nije reč o, kako kaže ministar Čiplić, promilima, već o puno značajnijem broju. Primera radi, samo u opštini Novi Beograd u poseban birački spisak pripadnika bošnjačke nacionalne manjine bar 15 do 20 odsto upisanih je, najblaže rečeno, problematično. Ali, čak i da je reč o promilima, niko, a pogotovo ne ministar za ljudska prava, to ne bi smeo da potcenjuje. Prvo, jer upis u poseban birački spisak zapravo predstavlja obradu podataka o ličnosti koji su po zakonu, definisani kao „naročito osetljivi“ podaci, što podrazumeva poseban odnos i zaštitu, što je više nego očigledno izostalo. I drugo, jer iza svakog pojedinog takvog slučaja stoji ne samo gruba povreda prava građana i povreda nacionalnog osećaja zbog upisa u spisak manjine kojoj ne pripadaju nego, po pravilu, i izvršenje dva krivična dela, neovlašćene obrade podataka o ličnosti iz člana 146 KZ-a i falsifikata iz člana 355 KZ-a - kaže Šabić.
Preuzeto sa:
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/201150/Biracki-spiskovi-manjina-falsifikovani