Аутор Тема: Standardizacija vlaškog jezika  (Прочитано 2589 пута)

Ван мреже Buboni

  • Пуноправни члан
  • ***
  • Поруке: 38
  • Углед: +0/-0
Одг: Standardizacija vlaškog jezika
« Одговор #15 послато: 20.02.2012. 00:27 »
Не треба уопште да се троши време да се докаже да су Власи Румуни.

Слажем се да не треба, али се то ради.

Цитат
Апсолутно стојим иза тога да се већина Влаха сматра Србима. Мене, међутим, ти Власи не интересују. Они су за мене Срби исто као и Срби из Ниша, Шумадије... Мене интересују Власи који се осећају Власима и који желе да сачувају свој идентитет, своју посебност у односу на већински народ.
Време које трошим је искључиво у циљу негирања неистина и измишљотина које нам се сервирају од стране Савета потпомогнутим од стране државног врха републике Србије.

А кога брига што вас ти Власи не интересују?
Сем тога, ви не представљате Влахе, па не можете ни говорити у име свих.

Цитат
До тог закључка се, на жалост, лако могло доћи у току кампање за изборе за Национални савет. Изјава високог функционера Савета би, такође, могла да асоцира на тако нешто.
Ал, централно питање је:
због чега се пошто-пото жели ићи у стандардизацију? Зашто се прво не распитати да ли је она потребна?
Ако се све то једноставно гурне у страну, па се још покушава преименовање етнонима "Rumân" у "Валах", "Влашкењор", "Власијон", онда лако наводи до закључка да по среди није пука потреба за "очувањем влашке посебности, дијалеката и идентитета".

Није се дошло, него сте ви дошли, ако сте заиста дошли.

Није пошто-пото, а то питање које постављате већ 3. пут, а ја сам вам већ одговорио, очигледно постављате механички, као реторичко питање, на кога нема одговора, али се нешто жели тиме постићи.

Цитат
"Одбрану државе" и "браник одбране" помиње високи функционер Савета. Чуди ме да то нисте приметили? Чему уопште помињање одбране Србије, браника отаџбине и слична реторика у Националном савету влашке Националне мањине?
И престаните да упорно понављате флоскулу да се ради о "личном ставу" дотичног господина. Тај став би био личан да је он био смењен и избачен из Савета након те изјаве, или да се Савет саопштењем дистанцирао од његовог става. Ако се нико није од тога дистанцирао, то више не може да буде његов лични став. Ради се, ипак, о функционеру тог Савета,

Па добро, ако жели, нек брани државу. Шта вам па то смета. И шта ме брига шта је то изјавио. Овде иоанко свако прича шта му падне на памет. а то што је функционер Савета, не значи да не може да има лично мишљење које није опште или званично. И то је демократија, зар не...

Цитат
Да одемо од продавнице до продавнице... Је л' то?

Па ако ви не знате шта значи референдум и ако мислите да се он организује од продавнице до продавнице, онда у реду.

Цитат
Наравно да је сваки језик стандардизован на одређеном дијалекту. Румунски књижевни језик је стандардизован на мунтенском дијалекту коме припадају и олтенска наречија чији су говорници Царани у Тимочкој и Неготинској крајини.
Ако је њихово наречије већ постало стандард у Румуније, о каквој стандардизацији тог истог дијалекта у некакав посебан "влашки језик" ми можемо да говоримо?
Што се тиче опстанка дијалекта - свака стандардизација је смрт за дијалекте. То ће Вам потврдити било који лингвиста! Погледајте шта се деава са нишким говором у српском језику. Све је мање нишлија који "убаво зборувају" на свом дијалекту. Све више њих користи српски књижевни језик у комуникацији.

То није разлог да се влашки не стандардизује, као и сваки други језик. Или ће се говорити српски, као и до сад.

Нишлије и даље "убаво зборе", и неће још за дуго престати да се збори, говори, вреви, орати ...по Србији. Ништа се не брините.
Језик је "жив организам", мењао се и увек ће се мењати.

Цитат
Нико није хтео то да прихвати. Чуо сам да су људи из Савета безуспешно покушавали да за своју "стандардизацију" придобију стручњаке са Балканолошког института. Шта се десило на релацији Савет Паун, знате добро, не треба да трошимо време на то.

Тако сте чули, али ко зна како је било. Балканолошки институт се бави тиме. Знам да и Буњевци сарађују с институтом, хоће и они да стандардизују језик.

Цитат
Апсолутно! Али, опет, постављам питање:
Због чега се није најпре тражило мишљење од стручњака, па тек онда кренуло у стандардизацију?
У вези Пауновог Компендијума, да ли се Ви слажете са тим образложењем, посебно што, како сами истичете "пратите његов рад годинама"?

Коме постављате питање? Мени?
Са образложењем Савета о томе?

Цитат
Подсетите ме. Шта конкретно?

Између осталог, да Немци никоме од тих говорника немачког не негирају идентитет и право на самобитност (Аустријанцима, Швајцарцима).