PRAVILNIK O RADU NA VORBARU

Započeo Paun, 04.10.2012. 10:08

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Paun

PRAVILNIK O RADU NA VORBARU

- 1 -
Saradnici obrađuju samostalno:
- glagole
- imenice i
- prideve
Ostale vrste reči uz pomoć redakcije.

- 2 -
Saradnik oglašava reči koje namerava da obradi, i to:
- na oglasnoj tabli, ili
- šalje imejlom
- ističe ih na Florumu, u određenoj konferenciji

- 3 -
Predlog reči za obradu treba da bude što potpuniji
(gramatika, akcenat, primer, rum. paralela ako je ima)

- 4 -
Saradnik obrađuje samo odobrene reči.

- 5 -
Ukoliko se ukaže potreba, u unetoj reči redakcija vrši neophodne izmene, o kojima može, ali i ne mora da konsultuje ili obavesti saradnika. Ukoliko saradnik ima bilo kakve primedbe na ove izmene, stavlja ih u ,,komentar" i reč ,,zatvara" stavljanjem ,,ne" u rubriku ,,odobrenje".

- 6 -
Svaka uneta reč mora da ima najmanje jedan primer, a ukoliko reč ima više značenje, svako značenje treba takođe da bude ilustrovano primerom.

- 7 -
Primeri se moraju proveravati na terenu, zbog toga svaki saradnik mora da ima svoje sagovornike, odnosno informatore-kazivače, pažljivo izabrane među starijim govornicima u mestu u kome se beleži reč. Lista stalnih sagovornika se obavezno publikuje, jer se na njihovom govornom umeću temelji naš poduhvat.

- 8 -
Uz unetu reč iz jednoga dijalekta, ostali saradnici kao i do sada dodaju svoje varijante, ukoliko postoje dijalektološke razlike, ali bez primera. Sve te dijalektološki različute reči obrađivaće se ubuduće i kao zasebne jedinice, i tamo će se navesti neophodni primeri. Na isti način će se postupati i sa augmentativima i deminutivima; i ovi oblici će se obrađivati kao posebne reči.
Videti primere reči amnarĭ (deminutivi) i amńaḑ (dij. varijante):
http://www.paundurlic.com/pdf/Vorbar-print-demo.pdf

- 9 -
U tehničkom pogledu, da bi se izbegla konfuzija oko različitih browsera, ili različitih verzija istoga browsera, saradnici ubuduće neće morati da tagiraju unetu reč (oznake bolda i italika), sem u slučaju označavanja akcenta. Posebnu pažnju saradnik je dužan da obrati prilikom menjanja sadržaja u nekoj obrađenoj reči, naročito ukoliko briše delove tagiranog teksta, jer editor ne briše tagove, već oni ostaju u skrivenom html tekstu, pa se moraju obrisari ručno.

- 10 -
Saradnik koji u nekoj ranije unetoj reči vrši bilo kakvu izmenu, obavezan je da reč ,,zatvori" (stavljanjem ,,ne" u rubrici odobrenja), i da u polju ,,komentar" napiše kratko objašnjenje koja je izmena bila u pitanju. Pri izmeni teksta saradnik takođe nije obavezan da koristi tagove.

- 11 -
11. Izvršene su i neke tehničke izmene u separatorima koje koristimo za preglednije označavanje različitih sadržaja simbolima.
◊ (beli romb) se koristi SAMO kada se navode primeri
♦ (crni romb) sve ostalo.

- 12 -
Za obradu reči koristi se samo ugrađeni editor; prenošenje tekst iz drugih editora sa copy/paste (pre svega iz Worda), nije dopušteno, zbog znatnih razlika u načinu tagiranja između tekst procesora i web-editora koji mogu da dovedu do blokiranja cele aplikacije, pa i oštećenja same baze na serveru u kojoj se čuva uneta građa.
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!